Z Kielc do Siedlec

„Moje zadania w powierzonej mi przez Ojca Świętego diecezji siedleckiej wyznacza to, czym aktualnie żyje Kościół” – mówi KAI bp Kazimierz Gurda – dotychczas biskup pomocniczy kielecki, mianowany w środę, 16 kwietnia 2014 r. przez papieża Franciszka biskupem siedleckim. Biskup podkreśla, że wśród priorytetów jest dziś obecnie chrześcijańskie wychowanie młodego pokolenia, troska o rodzinę oraz nowa ewangelizacja.

„Trudno mi ocenić, na ile diecezja kielecka i siedlecka są podobne, ale obie zamieszkuje ludność rolnicza, przywiązana do wiary i chrześcijańskiej tradycji” – mówi bp Gurda. Dotąd nie miał okazji być w diecezji siedleckiej, ale wybiera się tam we wtorek po świętach wielkanocnych, aby z pomocą tamtejszego biskupa pomocniczego poznać realia diecezjalne. Data ingresu jeszcze nie jest znana.

Jutro bp Kazimierz Gurda wraz z bp. Kazimierzem Ryczanem i bp. Marianem Florczykiem będzie koncelebrował Mszę Krzyżma w bazylice kieleckiej o godzinie 9.

***

Bp Kazimierz Gurda urodził się 20 sierpnia 1953 r. w Książnicach Wielkich. Pochodzi z tej samej rodziny, co zmarły w 1993 r. kielecki biskup pomocniczy Jan Gurda oraz ks. infułat Józef Gurda.

Po ukończeniu w 1972 r. Liceum Ogólnokształcącego w Proszowicach rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Święcenia prezbiteratu przyjął 11 czerwca 1978 z rąk biskupa Jana Jaroszewicza. Był wikariuszem w Pińczowie i Bielinach, następnie kontynuował studia w Instytucie Patrystycznym Augustinianum przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 1985 r. uzyskał stopień licencjata, a w 1988 doktora.

Od 1989 r. rozpoczął wykłady z patrologii i języka łacińskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, jednocześnie będąc ojcem duchownym alumnów I i II roku. W 1994 r. został obrońcą węzła małżeńskiego w trybunale diecezjalnym. W 1996 r. został proboszczem parafii św. Józefa w Zagnańsku, a w czerwcu 1998 r. - rektorem kieleckiego seminarium. Otrzymał honorowy tytuł kapelana Jego Świątobliwości.

W grudniu 2004 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Cusira. Sakrę biskupią przyjął 5 lutego 2005 r. w Bazylice Katedralnej w Kielcach z rąk biskupów: Kazimierza Ryczana, Edwarda Materskiego i Mariana Florczyka. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Iesu, in Te confido” (Jezu, ufam Tobie).

W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jest także członkiem Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.

dziar, lk/br
tekst za: www.ekai.pl