Zakończenie roku formacji, poświęcenie odnowionego wnętrza kościoła seminaryjnego i pożegnanie ekonoma

W sobotę, 30 czerwca 2018 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, alumni podziękowali za kolejny rok formacji. W czasie liturgii poświęcono także odnowione wnętrze Kościoła Świętej Trójcy, w którym w ostatnim czasie poddano renowacji posadzkę oraz pomalowano ściany.

– „Wraz z Maryją Matką Jezusa chcemy wyśpiewać pełną wdzięczności pieśń Magnificat, za wielkie rzeczy, które nam Pan uczynił w tym mijającym roku akademickim. W tym czasie tak wiele się wydarzyło, ciężko jest wymienić wszystkie osiągnięcia natury intelektualnej i duszpasterskiej. Wśród nich przeprowadzone wykłady, seminaria, konferencje naukowe, sympozja, napisane prace magisterskie, zdobyte tytuły naukowe i wiele innych” – mówił podczas homilii bp Jan Piotrowski. Biskup Kielecki podziękował również Bogu, za to co jest nieuchwytne dla oczu czyli pracę duchową i wewnętrzne zmagania w kapłańskich duszach.

Biskup przypomniał także do jakiej posługi przygotowywani są alumni. – „Kształtowanie alumnów zmierza ku temu , aby na wzór Jezusa Chrystusa, Nauczyciela, Kapłana i Pasterza sposobili się na prawdziwych pasterzy. Aby objawione Słowo Boże coraz lepiej rozumieli, pogłębiali i wyrażali je pięknym językiem i obyczajami” – powiedział hierarcha.

Podczas Mszy św. podziękowano także za pracę w seminarium ks. Piotrowi Florczykowi, który po 12 latach posługi ekonoma został mianowany proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Strawczynie.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Paweł Tambor podkreślił, że wakacje, które dziś rozpoczynają alumni są swoistym czasem sprawdzenia owoców pracy seminaryjnej, w wymiarze ludzkim i duszpasterskim. – „Schematycznie można powiedzieć, że wakacje alumna podzielone są na trzy etapy. Jeden dla siebie, jeden dla swojej parafii i jeden dla diecezji. Wtedy też odbywają dyżury w seminarium i praktyki duszpasterskie np. w ośrodkach dla niepełnosprawnych. To jest czas, kiedy mogą się przyjrzeć swojemu powołaniu  i sprawdzić w praktyce to, czego doświadczają tutaj w seminarium w czasie roku akademickiego” – wyjaśnił ks. Rektor.

W roku akademickim 2017/2018 do posługi kapłańskiej przygotowywało się 61 alumnów, w tym ośmiu na pierwszym roku. Sobotnia uroczystość była 290. zakończeniem roku w murach najstarszej kieleckiej uczelni.

tekst za: em.kielce.pl