Zakończył się Odpust w Wiślicy

Tysiące pielgrzymów z diecezji i z Polski uczestniczyło od 7 do 9 września w obchodach tzw. Wielkiego Odpustu w Wiślicy, którego uczestnikami bywali królowie Polski, m.in. kilkakrotnie św. Jadwiga Królowa. – Przypomnieliśmy także silne związki bł. Jana Pawła II z naszym sanktuarium. Chcemy wracać do historycznych tradycji tłumnych odpustów – mówi KAI ks. prał. Wiesław Stępień, proboszcz wiślickiej parafii.

Odpust wiślicki ma wielowiekową tradycję, z udziałem grup pielgrzymich z południowej części Polski oraz bractw różańcowych. Kilkakrotnie w dniu 8 września gościła w Wiślicy św. Królowa Jadwiga, także Władysław Jagiełło, Kazimierz Wielki, św. Kinga czy św. Kazimierz Królewicz.

Uroczystości odpustowe w Wiślicy rozpoczęły się w piątek, 7 września nieszporami o Matce Bożej, Mszą św. z kazaniem, Koronką do Miłosierdzia Bożego i Radosną częścią różańca.

W główną uroczystość Narodzenia NMP w sobotę, 8 września Sumie odpustowej z kazaniem i procesją oraz poświęceniem ziarna siewnego przewodniczył biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski. W homilii mówił m.in. o godności pracy rolników, apelował o troskę i uwagę ze strony rządzących w celu zapewnienia warsztatu rolniczej pracy.

Niedziela, 9 września upłynęła pod znakiem modlitwy przy relikwiach bł. Jana Pawła II. „Papież w 1966 r. koronował Madonnę Łokietkową wraz z Prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim, w 1974 r. był obecny na odnowieniu kilkusetletniej kapituły wiślickiej, często mówił o naszym sanktuarium, a nawet poświęcił mu wiersz” – dodaje ks. Wiesław Stępień.

Na wszystkich Mszach św. w niedzielę Słowo Boże głosił ks. Grzegorz Wieczorek z Warszawy, nawiązując do owoców posługi Jana Pawła II dla współczesnych.

Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański - trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką.

Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV w., świątynia była rozbudowywana do końca XIV w. Jest gotycki, murowany z ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej).

Obok Bazyliki w Domu Długosza z 1460 r. mieści się Muzeum Regionalne. Długosz - słynny kronikarz i prepozyt kapituły wiślickiej wychowywał tutaj synów Kazimierza Jagiellończyka. Wielu absolwentów szkoły wiślickiej kontynuowało naukę na Akademii Krakowskiej.

Atrakcją Wiślicy są pozostałości fundamentów kościoła św. Mikołaja z X w. oraz gipsowej misy, która jest interpretowana jako naczynie służące do chrztu zbiorowego.

dziar
tekst za: www.ekai.pl