Zakończyła się XIII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę

Każdego roku w sierpniu strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych wraz ze swoimi rodzinami podążają pielgrzymim szlakiem na Jasną Górę. Idą po to, by zaczerpnąć siły, mądrości, nadziei, ale przede wszystkim miłości do Boga, Ojczyzny i człowieka.

Tegoroczna Pielgrzymka rozpoczęła się 5 sierpnia 2019 r. o godzinie 6.00 błogosławieństwem w Bazylice Katedralnej Świętego Floriana w Warszawie (przy ul. Floriańskiej 3). Uroczyste wejście na Jasną Górę miało miejsce 14 sierpnia 2019 r.

Warto podkreślić, iż pielgrzymowali także nasi świętokrzyscy strażacy. Podczas ostatniego dnia Pielgrzymki, na ostatni etap szlaku, przybył Zastępca Komendanta Świętokrzyskiego st. bryg. Robert Sabat. Komendant Sabat odczytał podczas Mszy św. na Wałach Jasnogórskich czytania mszalne reprezentując wszystkich strażaków.

Pielgrzymka dzięki głównym organizatorom Krajowemu Kapelanowi Strażaków ks. st. bryg. Janowi Krynickiemu, ks. Kapelanowi KW PSP w Rzeszowie Pawłowi Samborskiemu – Dyrektorowi pielgrzymki oraz Pani Kwatermistrz st. kpt. Annie Zielińskiej i innym ludziom dobrej woli została bardzo dobrze zorganizowana i zakończona wieloma duchowymi owocami. Uczestnicy każdego dnia uczestniczyli we Mszy św, konferencjach duchowych, licznie przystępowali do Spowiedzi św. Nie brakło ciszy i adoracji Najświętszego Sakramentu podczas drogi. Od trzynastu lat brać strażacka i ich najbliżsi dają piękne świadectwo wiary.

Niezapomniane chwile wspólnego pielgrzymowania, wzajemnego trudu i poświęcenia pozostaną w sercach na długi czas. Warto także zaznaczyć, iż na Jasną Górę pielgrzymów uroczyście wprowadziły dwie orkiestry dęte z Siewierza i Prandocina (z naszej diecezji kieleckiej). Nie sposób wyrazić wszystkiego, co Bóg dokonywał przez te dni w naszych sercach. Warto zatem już dziś zaplanować za rok wymarsz ku Jasnej Górze ze strażakami z całej Polski, gdzie Najukochańsza Matka czeka na tych, którzy każdego dnia spotykają się z ludzkim cierpieniem, bólem i trudami życia.

Matko Boża Częstochowska, wspieraj wszystkich funkcjonariuszy z PSP i wszystkich strażaków ochotników z jednostek OSP. Nich nasza dewiza życia: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” pozostanie jeszcze bardziej ożywiona przez wspólne pielgrzymowanie.

Ks. Łukasz Zygmunt
KAPELAN KM PSP W KIELCACH I POWIATU KIELECKIEGO