Zakończyły się doroczne spotkania formacyjne katechetów

Jak co roku pod koniec wakacji - w dniach 29 i 30 sierpnia 2016 r. odbyły się spotkana formacyjne na rozpoczęcie nowego roku szkolno-katechetycznego.

Pierwszego dnia Mszy św. przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, dzień później - biskup Marian Florczyk.

_______________

„Być katechetą to coś więcej niż „ciepłe miejsce” pracy i sposób na życie, ale to bycie świadkiem Chrystusa i dawanie o Nim świadectwa, czego ze szczerego serca wam życzę” – powiedział w poniedziałek w kieleckiej Bazylice Katedralnej bp Jan Piotrowski do kilkuset katechetów uczestniczących w inauguracji nowego roku szkolnego i katechetycznego.

Mszę św. z biskupem kieleckim koncelebrowało kilkunastu kapłanów, w tym m.in. ks. dr Karol Zegan, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Biskup zachęcił w homilii do nieustannego świadczenia życiem i postawą o byciu uczniem Chrystusa i do autentyczności własnego świadectwa. „Bóg dzisiaj zaprasza nas głosem Kościoła, by służyć prawdzie i tylko prawdzie” – podkreślił bp Piotrowski. Zachęcił także, aby „zrozumieć Kościół, który jest wspólnotą wiary, bo wszystko ma wtedy sens, również i przestrzeń działalności katechetycznej w różnych jej wymiarach”.

„Prawda przebija wszystko, dąży do światła, czyni sługę prawdy nieśmiertelnym” – zauważył biskup kielecki podkreślając zarazem nadrzędną rolę miłosiernego Boga nad przepisami i regulaminami. Wskazał na przykład zaufania w postawie św. Jana Chrzciciela, który „nie uległ kompromisowi ze złem, nie lękał się więzienia, ale głosił prawdę”. Wskazywał katechetom na chlubne przykłady postaw w zakresie katechezy misyjnej, w tym na męczenników Afryki czy Ameryki Południowej.

Bp Jan Piotrowski zachęcał także katechetów do zainteresowania się funkcjonującym od nowego roku szkolnego Funduszem Stypendialnym im. ks. bp. Czesława Kaczmarka.

- „Zadanie i posługa katechety to piękne wytrwanie w służbie prawdy, którą jest sam Jezus Chrystus, Odkupiciel człowieka. Ku Niemu prowadźcie (…) uczniów szkół wszystkich szczebli” – mówił bp Jan Piotrowski.

Po Mszy św. katecheci kontynuowali spotkanie inauguracyjne w seminaryjnej kaplicy św. Kazimierza. Tam wysłuchali wykładu ks. prof. Janusza Mastalskiego pt.: „Czy jesteśmy skazani na porażkę edukacyjną?”.

W diecezji kieleckiej katechizuje ok. 730 osób, z czego ok. 390 to katecheci świeccy.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

_______________

„Słowo Boga musi być niesione przez wiernych świadków, przez prawdziwych uczniów” – mówił do katechetów we wtorek podczas Mszy św. w Bazylice Katedralnej biskup Marian Florczyk.

Wraz z biskupem Florczykiem Eucharystię koncelebrowało około 30 księży.

W homilii hierarcha zwrócił uwagę na słowo. – „Słowo Jezusa robiło na słuchaczach mocne wrażenie, poruszało ich”.

Biskup pytał: „Jak przyjmujemy Słowo Pana? Czy wprowadza ono nas w zadumę? Z czym idzie katecheta, nauczyciel do uczniów? Idzie ze słowem. Czy nasze słowa mają moc Bożą? Czy są wypowiadane w imię Boga? Czy są to tylko słowa własnej opinii?”.

Bp Florczyk przestrzegając przed wulgaryzmami, które niekiedy wychodzą z ludzkich ust zaznaczył, że „słowo Boga musi być niesienie przez wiernych świadków.  Tymczasem z ust świadków wychodzą czasami takie słowa, których nie znajdziemy w żadnym słowniku języka Bożego”. Biskup zakończył, że „jako świadkowie Jezusa idźmy do ludzi ze Słowem Bożym”.

Po Mszy św. - podobnie, jak poprzedniego dnia - katecheci przeszli do Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie odbyła się druga część spotkania. Referat pt.: „Czy jesteśmy skazani na porażkę edukacyjną?” wygłosił ks. prof. Janusz Mastalski. Był też czas na komunikaty i ogłoszenia oraz na poczęstunek.

Spotkania formacyjne katechetów z okazji rozpoczęcia roku szkolnego należą do tzw. stałej formacji katechetów. Są do nich zobowiązani wszyscy, którzy nauczają katechezy w szkołach.

xmhas

_______________