Zakończyły się Konferencje rejonowe dla księży

W dniach 14, 15 i 16 listopada 2016 r. w Kielcach i Miechowie odbyły się Konferencje rejonowe, w których uczestniczyli księża pracujący w naszej diecezji.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.45 modlitwą Liturgią Godzin. Następnie słowa powitania i wprowadzenia wypowiedział Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Głównym punktem „rejonówek” był wykład p.t. „Idźcie i głoście…” – Świadectwo – misja duszpasterzy oraz świeckich w Kościele i świecie, który wygłosił prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Następnie ks. Łukasz Zygmunt – w zastępstwie ks. dr Mirosława Cisowskiego, dyrektora Duszpasterstwa – omówił pokrótce Program Duszpasterski Kościoła w Polsce na Rok 2016/2017. Jego główne hasło będzie brzmiało: „Idźcie i głoście”. W tym kontekście ks. Zygmunt przedstawił program w odniesieniu do naszej diecezji.

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga część spotkania. Swoje wystąpienia przedłożyli: ks. dr Marcin Rokita – nowy ekonom naszej diecezji, ks. dr Mirosław Kowalski, który przypomniał o niektórych przepisach liturgicznych oraz ks. dr Tomasz Siemieniec – redaktor naczelny kieleckiej „Niedzieli”. Na zakończenie konferencję podsumował bp Piotrowski.

Konferencje rejonowe należą do tzw. permanentnej formacji kapłanów. Trzeba tutaj wspomnieć, że do „rejonówek” księża przygotowują się podczas spotkań w poszczególnych dekanatach. Tym razem kapłani zastanawiali się nad takimi zagadnieniami:

1. Papież Franciszek mówi o potrzebie nawrócenia duszpasterskiego. Co należałoby zmienić w naszej praktyce duszpasterskiej, aby sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami współczesna sytuacja Kościoła i świata?
  2. Prawie 99% członków Kościoła to ludzie świeccy. Jak przedstawia się ich zaangażowanie w życie naszych parafii? W jakie obszary życia Kościoła należałoby bardziej zaangażować świeckich? Z jakimi trudnościami spotykamy się we współpracy duchownych ze świeckimi?

Wnioski z dekanalnych konferencji księża dziekani przekazują na piśmie do Kurii Diecezjalnej.

xmhas

Przeczytaj: Komunikat Kurii Diecezjalnej