Zbiórka makulatury - "Kielczanie budują studnie w Sudanie"

Akcja „Kielczanie budują studnie w Sudanie” rozwija się błyskawicznie. Coraz więcej firm, instytucji państwowych, szkół i przede wszystkim parafii zadeklarowało swoja pomoc w zbiórce makulatury.

Do tej pory zbieraliśmy makulaturę w parafiach: św. Józefa Robotnika w Kielcach, bł. Hiacynty i Franciszka w Kielcach, św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Słowiku, św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy-Tokarni. Do tej pory zebraliśmy około 15 ton papieru i kartonu.

Zgłaszają się kolejne parafie i tak w najbliższym czasie, po świętach Wielkanocnych:
- od 5-8 kwietnia, znowu będziemy zbierać makulaturę przed kościołem św. Józefa Robotnika w Kielcach,
- od 12-15 kwietnia w parafii bł. Ks. Józefa Pawłowskiego  we Włoszczowie,
- w tym samym terminie,  od 12-15 kwietnia w parafii Lisów k. Morawicy,
- i w tym samym terminie w parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach,
- od 18-22 kwietnia przed Szkołą Podstawową nr 24 w Kielcach (przy ul. Kujawskiej),
- od 19-22 kwietnia w parafii św. Maksymiliana w Kielcach. I tu ważna informacja: w parafii św. Maksymiliana zbiórka makulatury będzie odbywać się cyklicznie, w każdą trzecią niedzielę miesiąca

Do tej pory zostały przekazane pieniądze na jedną studnię dla Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów w Tali.  W najbliższym czasie zostaną przekazane pieniądze na dwie następne studnie dla Salezjanów w Gang-Tonj i Rastigi-Maridi.

Ks. Stanisław Hajkowski SDB, Prezes Zarządu Fundacji Nauki i Wychowania, zachęca wszystkie parafie, oraz instytucje i firmy, do zbiórki makulatury, która w Polsce jest odpadem, a która może uratować czyjeś życie. - Jezus powiedział: „Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody” (Mt 10, 42). Każdy z nas, nawet w swoim ubóstwie, może cierpiącym z pragnienia podarować wiele kubków wody oddając makulaturę – mówi ks. Hajkowski.

Pożytki z tej akcji są olbrzymie: nie tylko pomagamy potrzebującym, ale też uczymy  i wychowujemy dzieci i młodzież do mądrego zagospodarowania odpadów. Ratując życie Afrykańczyków pomagamy także sobie. Jedna tona zebranej makulatury pozwala ocalić siedemnaście drzew w Polsce. Rosnące drzewa zatrzymują w ziemi wodę poprawiając tym samym bilans wodny.

Nasza diecezja również przyłączyła się do akcji zbiórki makulatury, której hasłem jest: „Kielczanie budują studnie w Sudanie”. W projekt włączyła się Kuria Diecezjalna, Towarzystwo Szkoły Katolickiej w Kielcach, Urząd Miasta Kielce oraz wiele firm, wśród nich sponsor strategiczny projektu – Wodociągi Kieleckie. Do akcji włączyło się przeszło dziesięć parafii, z Kielc, i a najbliższych  okolic, gmina Masłów oraz gmina Zagnańsk. Pierwsza zbiórka makulatury przed kościołem odbyła się 10 marca w parafii św. Józefa Robotnika na kieleckim Szydłówku. Makulaturę odbieramy z miejscowości oddalonych do 50 km od Kielc.

Aby przyłączyć się do projektu trzeba ten fakt zgłosić pod nr tel. 790-561-622 – do redaktora Tygodnika „Niedziela” Władysława Burzawy, który jest koordynatorem akcji w diecezji kieleckiej.  Telefonicznie ustalamy termin, miejsce oraz długość czasu ustawienia kontenera. Kontener jest przywożony w piątek, a odbierany w poniedziałek. Ważne jest, aby o fakcie zbiórki makulatury poinformować parafian, co najmniej dwa tygodnie wcześniej, aby mogli zebrać odpowiednią jej ilość. Również ustalenie stałego terminu odbioru makulatury, np. w pierwszą niedzielę miesiąca, pomaga w zbieraniu tego surowca. Od lipca zgodnie z nową ustawą każdy z nas będzie musiał segregować odpady, wrzucając makulaturę do naszego pojemnika możemy realnie pomóc setkom osób.

Władysław Burzawa

Foto: PAH (Polska Akcja Humanitarna)