Informacje z życia Kościoła

Subscribe to Kanał Informacje z życia Kościoła
Zaktualizowano: 35 minut 43 sekundy temu

Dokument o św. Józefie Freinademetzu już po polsku

1 godzina 16 minut temu
Od 1 lutego dostępna jest polska wersja językowa filmu “Misja Józefa Freinademetza”. Dokument wyprodukowany przez SteylMedien opowiada o misyjnej drodze pierwszego werbistowskiego misjonarza, apostoła Południowego Szantungu w Chinach.

Turcja: Uwięzieni pod gruzami zamieszczają w mediach nagrania z prośbą o pomoc

4 godziny 27 minut temu
Osoby uwięzione pod gruzami budynków, które zawaliły się w wyniku trzęsienia ziemi, piszą tweety i zamieszczają relacje na żywo w mediach społecznościowych, aby zostać zauważone przez ratowników w czasie, gdy linie alarmowe w Turcji są przeciążone - poinformował we wtorek turecki dziennik "Hurriyet".

Sondaż: Jak Polacy oceniają kontrowersje wokół ministra Czarnka?

6 godzin 9 minut temu
Jak podaje wtorkowa "Rzeczpospolita", większość ankietowanych przez IBRiS uważa, że tzw. "afera willowa" powinna zakończyć karierę Przemysława Czarnka jako szefa resortu edukacji.

Gruzja: Sąd nie wypuścił na wolność byłego prezydenta Saakaszwilego

6 godzin 32 minuty temu
Sąd w Tbilisi nie wypuścił w poniedziałek na wolność w związku ze stanem zdrowia byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego - donoszą tamtejsze media.

Trzecie trzęsienie ziemi w Turcji

7 godzin 41 minut temu
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło we wtorek środkową Turcję, poinformowało Europejsko Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC).

Uczyniłeś go niewiele mniejszym od aniołów

pon., 02/06/2023 - 23:36
#SłowoOPsalmach | 7 lutego 2023 | Piotr Kociołek

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego i przyjmuje nowy styl obchodzenia świąt

pon., 02/06/2023 - 19:56
Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych - ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji wzrosła do 1651

pon., 02/06/2023 - 18:20
Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w południowo-wschodniej Turcji wzrosła do 1651, rannych jest 11 119 osób - poinformował w poniedziałek turecki minister zdrowia Fahrettin Koca. Ponad 1000 osób zginęło w Syrii.

Turcja: Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 1498

pon., 02/06/2023 - 17:56
Liczba ofiar śmiertelnych w południowo-wschodniej Turcji wzrosła do 1498, ranne są 7634 osoby - poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

Caritas Polska apeluje o pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

pon., 02/06/2023 - 17:46
Caritas Polska apeluje o wsparcie dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Potrzebna jest pomoc humanitarna, w tym ciepłe koce, materace i żywność, oraz schronienie dla tych, których domy zostały zniszczone - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Caritas Polska.

Geolog z Niderlandów trzy dni wcześniej przewidział trzęsienie ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię, napisał o tym na Twitterze

pon., 02/06/2023 - 17:46
Holenderski naukowiec Frank Hoogerbeets już trzy dnie temu przewidział trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Geolog z Solar System Geometry Survey (SSGEOS) napisał o tym w piątek na Twitterze.

Kolejne trzęsienie ziemi za 10 lat? Prof. Jerzy Żaba o przyczynach tragedii w Turcji i Syrii

pon., 02/06/2023 - 15:56
W Turcji ziemia ciągle się trzęsie, ale powinna pomału się uspakajać. Profesor nauk geologicznych Uniwersytetu Śląskiego Jerzy Żaba podkreśla, że to płytko położone epicentrum odpowiada za siłę wstrząsów.

Oceania rozpoczęła swój kontynentalny etap synodu

pon., 02/06/2023 - 15:50
Przedstawiciele Kościoła w Oceanii zebrali się w Suva na Wyspach Fidżi na zgromadzeniu mającym podsumować kontynentalny etap synodu. Spotkanie potrwa do 10 lutego. Na jego otwarciu kard. Michael Czerny podkreślał konieczność dbania o wspólny dom oraz ducha dialogu i otwarcia na Boże poruszenia.

Abp Grušas na otwarcie synodu: nadzieją Europy jest Chrystus

pon., 02/06/2023 - 15:48
Współorganizatorem trwającego w Pradze kontynentalnego zgromadzenia synodalnego jest Rada Konferencji Episkopatów Europy.

Abp Welby: Daliśmy znak, że dla każdego poszukiwanie pojednania jest możliwe

pon., 02/06/2023 - 15:36
Wspólna pielgrzymka liderów religijnych, pierwsza od czasów reformacji jest znakiem nadziei na pokój i pojednanie na całym świecie – zaznacza abp Justin Welby w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. Dodaje, że jest jeden zmartwychwstały Pan i dlatego też Kościół powinien być jeden. Jednak, jego zdaniem, ta prawda wciąż musi dotrzeć do głębi serc wielu przywódców chrześcijańskich.

Papież: świat jest w stanie wojny i samozniszczenia

pon., 02/06/2023 - 15:06
Odpowiadając na pytania podczas powrotnej podróży z Afryki, Franciszek zaznaczył, że należy odrzucić myślenie o Czarnym Lądzie jako kontynencie do wykorzystania, ponieważ ma on swoją godność. Eksploatacja wiąże się ściśle z wojną, która z kolei powoduje rany i okaleczenia.

Nowy bilans trzęsienia ziemi: co najmniej 1014 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

pon., 02/06/2023 - 14:26
W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1014 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

Ks. Halík w Pradze: chrześcijaństwo było i ma pozostać drogą

pon., 02/06/2023 - 13:56
Chrześcijaństwo było drogą na początku, ma pozostać drogą teraz i na wieki - powiedział ks. Tomáš Halík, teolog i filozof z Uniwersytetu Karola w Pradze w swoim „duchowym wprowadzeniu“ do europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie obraduje w Pradze.

Szef MSWiA: polscy strażacy uratują w Turcji niejedno życie

pon., 02/06/2023 - 13:36
Wierzę, że polscy strażacy uratują w Turcji niejedno ludzkie życie, są profesjonalni, skuteczni i doświadczeni - podkreślił w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak zaznaczył, misja planowana jest na tydzień, ale strażacy pozostaną tam tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja.

W czwartek sesja inauguracyjna procesu beatyfikacyjnego s. Iwony Król CSSE

pon., 02/06/2023 - 12:37
W najbliższy czwartek rusza proces beatyfikacyjny elżbietanki s. Iwony Król. Trybunał zbierze się w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie.

Strony