
Najważniejsze w Wielkim Poście jest odnalezienie Boga i sensu życia – powiedział Ksiądz Biskup Marian Florczyk podczas Mszy św. w Bazylice Katedralnej w Środę Popielcową, 18 lutego 2026 r.
Popielec w Kościele inauguruje czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, czyli czasu przygotowania do Zmartwychwstania Pańskiego. W homilii biskup podkreślał, że jest to okres, w którym człowiek powinien „wypalić” ze swojego życia zło.
– W dzisiejszych czasach zło przybrało maskę dobra, poprawności i stylu życia. Kłamstwo bywa nazywane umiejętnością i sprytem, choćby w celach politycznych czy dla własnej korzyści. Pogarda dla innych wyeliminowała wzajemny szacunek. Wartość rodziny, małżeństwa i miłości zastępujemy słowem „partnerstwo”. Samo życie dla wielu ludzi nie ma dziś wartości, tak łatwo można je odebrać innym lub sobie. Dla wielu straciło ono swoje piękno i radosny smak – mówił biskup.
Biskup zaznaczył, że Wielki Post jest przede wszystkim czasem refleksji nad życiem.
– W tym okresie najważniejsze nie są ilość jedzenia czy picia. Najważniejsze jest odnalezienie Boga i sensu życia, odkrycie nauki Bożej, która czyni ludzkie życie pięknym i nadaje mu sens. Gdy odnajdziemy Boga, trzeba spalić i obrócić w popiół wszelkie zło – wulgaryzm, nienawiść i grzechy, które nosimy w sobie – podkreślił.
W Eucharystii w kieleckiej Katedrze wzięło udział wielu wiernych, którzy na znak pokuty posypali głowy popiołem.
Wielki Post potrwa do rozpoczęcia Triduum Paschalnego, czyli do Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. Kolorem liturgicznym tego okresu jest fiolet – symbol pokuty i powagi, ale także pełnego nadziei oczekiwania. Wyjątkiem jest Niedziela Laetare, czyli IV Niedziela Wielkiego Postu, kiedy kapłan może przywdziać różowe szaty. Podczas Mszy Świętej nie śpiewa się hymnu „Chwała na wysokości Bogu” ani aklamacji „Alleluja”. Wierni uczestniczą w tym czasie w rekolekcjach wielkopostnych oraz nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.
tekst za: emkielce.pl
Wydział KatechetycznyWyższe Seminarium DuchoweWyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona WatykanuInstagram Ojca ŚwiętegoX Ojca ŚwiętegoEpiskopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
.
KONGREGACJA DZIEKANÓW:
nowy termin
19 października 2026 r., godz. 10.00
RADA KAPŁAŃSKA:
12 listopada 2026 r., godz. 14.30
RADA DUSZPASTERSKA:
9 listopada 2026 r., godz. 17.00
KONFERENCJE KATECHETÓW:
24 i 25 sierpnia 2026 r.
KONFERENCJE REJONOWE:
23, 24 i 25 listopada 2026 r.
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna
– nr 48.
Z racji Uroczystości nie obowiązuje dzisiaj wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych!
12 czerwca wspominamy także bł. Józefa Pawłowskiego
- prezbitera naszej diecezji z Grona
108 męczenników
II wojny światowej.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl