
Dnia 25 lutego 1931 r. ówczesny Biskup Kielecki Augustyn Łosiński połączył istniejące w diecezji dzieła charytatywne Kościoła i powołał „Związek Towarzystw Dobroczynności Caritas" w Kielcach.
Do nowego związku włączono kilka stowarzyszeń i grup parafialnych dla wzmocnienia ich aktywności. W 1935 r. ks. Stanisław Cieśliński, ówczesny Proboszcz Parafii Garnizonowej i dyrektor Caritas w Kielcach, zakupił kamienicę (dawny zajazd przy Pałacu Biskupów Krakowskich) przy Placu NMP na siedzibę nowej Caritas. Przez kilka lat okresu międzywojennego nowa organizacja rozwijała się bardzo prężnie i szybko zaczęła tworzyć nowe dzieła i inicjatywy charytatywne. Z tych najdawniejszych czasów nie zachowało się wiele świadectw pisanych. Na uwagę zasługuje wzmocnienie i rozwój działań Domu św. Tomasza przy ul. Seminaryjskiej (dzisiaj jest tam parking obok przystanku MPK). Był to jedyny w Kielcach i nowoczesny, jak na tamte czasy, dom dziecka. Rozwijały się także placówki opiekuńcze dla seniorów i przewlekle chorych.
II wojna światowa nie tylko zachwiała stabilnością funkcjonowania Caritas, ale postawiła nowe wyzwania wynikające z działań wojennych. Już na początku 1940 roku władze okupacyjne zakazały otwartej działalności wszelkich stowarzyszeń. Dla poratowania inwalidów i przesiedleńców wojennych Niemcy zgodzili się na utworzenie w Kielcach, podobnie jak w innych miastach Generalnej Guberni, tzw. Rady Głównej Opiekuńczej (RGO), która miała zgodę na organizowanie i udzielanie pomocy cywilom poszkodowanym w czasie wojny lub nie posiadającym środków do życia. Głównym zadaniem tamtego czasu było organizowanie schronienia dla przesiedleńców i kuchni wydających posiłki dla setek ubogich. Po zakończeniu wojny bardzo szybko i dynamicznie odbudowywały się działania Caritas w Kielcach i innych miastach diecezji. Charyzmatycznym i ofiarnym Dyrektorem Caritas po wojnie był ks. Marian Łuczyk. Niestety, ten dynamiczny rozwój dział charytatywnych Kościoła był „solą w oku” władz komunistycznych. Dlatego już na początku 1950 roku komuniści zagarnęli cały majątek i potencjał Caritas kościelnej i powołali podporządkowane sobie tzw. „Zrzeszenie Katolików Caritas”.
W roku 1989 po upadku komunizmu Kościół na powrót otrzymał zgodę na odtworzenie struktur Caritas. Diecezja Kielecka była czwartą diecezją w Polsce, w której biskup ponownie reaktywował Caritas.
ks. dr Stanisław Słowik
DYREKTOR CARITAS DIECEZJI KIELECKIEJ
Wydział KatechetycznyWyższe Seminarium DuchoweWyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona WatykanuInstagram Ojca ŚwiętegoX Ojca ŚwiętegoEpiskopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
.
KONGREGACJA DZIEKANÓW:
nowy termin
19 października 2026 r., godz. 10.00
RADA KAPŁAŃSKA:
12 listopada 2026 r., godz. 14.30
RADA DUSZPASTERSKA:
9 listopada 2026 r., godz. 17.00
KONFERENCJE KATECHETÓW:
24 i 25 sierpnia 2026 r.
KONFERENCJE REJONOWE:
23, 24 i 25 listopada 2026 r.
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
I Nieszpory
z Urocz. Najśw. Serca Pana Jezusa.
Prefacja o świętych
Apostołach – nr 67-68.
Msza o powołania
w parafii Przesławice.
† Władysław Nawrot 1972
† Mieczysław Zaława 1990
† Julian Ciesek 2001
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl