Na brazylijskiej ziemi - staż misyjny naszych kleryków

Już po raz trzeci klerycy kieleckiego Seminarium biorą udział w stażu misyjnym organizowanym przy współpracy z Misyjnym Dziełem Diecezji Kieleckiej.

W tym roku diakon Dawid Dzienniak (rok VI) i Mateusz Wójcik (rok II) udali się do Brazylii. Gdzie w parafii p.w. św. Piotra w Laranjal posługuje ks. Piotr Pochopień, prezbiter diecezji kieleckiej. Pierwsze kroki na brazylijskiej ziemi skierowali do Matki Bożej z Aparecidy zawierzając czas pracy i wszystkich, którzy pomogli w zorganizowaniu tego stażu.

Podczas pierwszej Mszy św. w parafii odbyło się uroczyste powitanie misyjnych stażystów oraz wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II. W trakcie tej Mszy św. zostały przekazane parafii małe monstrancje, jako dar od wiernych diecezji kieleckiej, do wszystkich 18 kaplic, szaty liturgiczne oraz bielizna kielichowa. W pierwszych dniach swojego pobytu klerycy udali się także do szkół znajdujących się na terenie parafii. Podczas tych wizyt odbyło się ich poświęcenie.

Czas stażu misyjnego, to także czas poznawania specyfiki pracy misyjnej, dlatego też klerycy wraz z Księdzem Opiekunem, ks. Łukaszem Zygmuntem odwiedzili parafię, gdzie posługują księża pochodzący z Polski. Odwiedzili ks. Marka Figurskiego i ks. Wiesława Morawskiego, najstarszego polskiego misjonarza pracującego w Brazylii. Obydwaj pracują obecnie w parafii Reserva do Iguasu, na terenie której znajduje się wioska indiańska. Klerycy odwiedzili także polonię w miejscowości Virmond, gdzie specjalnie został zorganizowany krótki pokaz polskich tańców narodowych.

Klerycy pomagają w codziennej pracy duszpasterskiej na terenie parafii. Spotykają się z wiernymi, głoszą homilie i katechezy, odwiedzają chorych, a także pomagają w pracach gospodarczych.

Staż misyjny potrwa do końca lipca. Na ten czas posługiwania naszych kleryków otaczamy ich swoją modlitwą o jak najlepsze owoce ich misyjnej przygody.