Neoprezbiterzy zawierzyli się Matce Bożej Łaskawej Kieleckiej

Wyświęceni w tym roku księża odprawili w kieleckiej Bazylice Katedralnej Mszę Świętą Prymicyjną pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Zawierzył on posługę kapłanów opiece Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.

Zebranych w katedrze przywitał proboszcz parafii ks. Adam Kędzierski. - Chociaż wasze święcenia kapłańskie odbyły się w kościele świętego Józefa, to nasza Bazylika, która w tym roku obchodzi jubileusz 850-lecia, na pewno w waszych sercach pozostanie jako matka. Bo świątynia biskupa kieleckiego jest dla wielu pokoleń kapłanów matką wszystkich kościołów, a każdy kapłan przybywając tu, czuje się jak w domu.

Homilię wygłosił ks. dr Paweł Tambor, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Mówił w niej o drodze seminaryjnej, jaką przeszli neoprezbiterzy od początku swojej formacji. - Człowiek, rozpoczynający drogę seminaryjną zazwyczaj pyta, czy to zrealizuje moje powołanie, czy  będę spełniony  jako kapłan. Jest skoncentrowany na sobie – Pan Bóg mnie wezwał i mnie powołał. Później dzięki Bożemu prowadzeniu poznaje Boga. Odchodzi od patrzenia na siebie i zdaje sobie sprawę, że chodzi o Boga, którego ma ludziom zanieść. A oprócz Pana Boga odkrywa też wspólnotę Kościoła. Kiedy ja rozpoczynam odprawiać Mszę Świętą, to patrzę na ludzi w ławkach i myślę o tym, że jestem dla nich, że to właśnie przed nimi Pan Bóg mnie postawił – powiedział kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem do neoprezbiterów zwrócił się biskup Jan Piotrowski. - Idziemy dziś do Pani Łaskawej Kieleckiej, która jest patronką tej katedry w tajemnicy Wniebowzięcia od 1171 roku. Proszę was, pokochajcie katedrę, matkę wszystkich kościołów. Bo nie można być dobrym synem, nie kochając swojej matki. Przez jej wstawiennictwo przyzywamy błogosławieństwo na czas waszej posługi i waszego kapłańskiego życia, jakim Pan Bóg was prowadzi – powiedział.

Następnie biskup wraz z neoprezbiterami udali się do kaplicy Matki Bożej Łaskawej, gdzie zawierzyli swoją posługę Patronce Miasta.

O pierwszym miesiącu prezbiteratu opowiedział Radiu eM Kielce ks. Łukasz Chowaniec. - Posługa kapłańska  sprawia mi wiele radości. Jak na razie wszędzie jesteśmy witani jako prymicjanci, więc jest wręcz trochę „cukierkowo”.  Zdaję sobie jednak sprawę, że będą też trudności i krzyż.

Powiedział także, czym neoprezbiterzy będą zajmować się w okresie wakacji: - Niektórzy  z nas będą na pielgrzymce, inni będą posługiwać niepełnosprawnym w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, ale większość z nas będzie na zastępstwach za przebywających na urlopach wikariuszy lub proboszczów – wyjaśnił ks. Łukasz Chowaniec.

Nominacje na swoje pierwsze parafie neoprezbiterzy otrzymają 17 sierpnia.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Księdza Rektora i galeria zdjęć