
W dniach 20–22 lutego 2026 r. w Drohiczynie odbyło się Zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele diecezji z całej Polski.
Diecezję kielecką reprezentowali: Prezes Zarządu KSM Diecezji Kieleckiej druhna Kinga Bień, Członek delegat do Krajowej Rady druhna Julia Dybko oraz Asystent Diecezjalny, ks. Karol Stawowczyk.
Podczas obrad wybrano nowe Prezydium Krajowej Rady oraz Krajową Komisję Rewizyjną. Spotkanie było także okazją do omówienia najważniejszych inicjatyw i kierunków działań stowarzyszenia w najbliższym czasie. Warto zauważyć, że pochodząca z naszej diecezji druhna Julia Dybko została wybrana do Kapituły Orderu im. ks. Prałata Antoniego Sołtysika.
Jednym z ważniejszych tematów zebrania było uruchomienie nowej platformy formacyjnej „Wzrastaj”, która ma umożliwić mobilny dostęp do materiałów formacyjnych i wspierać pracę oddziałów parafialnych. Obecnie trwa jej okres testowy.
Delegaci przyjęli również uchwałę dotyczącą 10 zasad KSM-owicza. Zasady zachowały dotychczasowy charakter, jednak zostały uzupełnione o aktualne komentarze pomagające lepiej zrozumieć ich znaczenie w codziennym życiu i działalności stowarzyszenia.
Podczas spotkania przedstawiono także sprawozdanie z akcji „Polak z Sercem”. W czasie ostatniej edycji zebrano blisko 100 tysięcy złotych, z czego ok. 3,5 tysiąca stanowi wkład środowisk z diecezji kieleckiej.
Zapowiedziano także kolejne wydarzenia ogólnopolskie, w tym Weekend Współpracy i Misji KSM (17–19 kwietnia 2026 r.) oraz konferencję i debatę połączoną z kolejnym spotkaniem Krajowej Rady, zaplanowane na 8–9 maja 2026 r.
32. rocznica KSM w diecezji kieleckiej
Zebranie odbyło się tuż przed ważną datą dla KSM Diecezji Kieleckiej. 23 lutego 2026 r. przypada 32. rocznica powstania KSM w naszej diecezji. Stowarzyszenie zostało powołane do istnienia w 1994 r. dekretem ówczesnego Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana. Z okazji rocznicy słowa życzeń do członków KSM DK skierował delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM, Ksiądz Biskup Adam Bab - zobacz TUTAJ.
- Chcę wspomnieć także posługę Śp. ks. Stanisława, bardzo zaangażowanego w Wasze zbawienie - powiedział biskup Bab. - Ale chciałbym Wam życzyć też tego, żebyście (...) odważnie spojrzeli na teraźniejszość i przyszłość, która wynika z tego, że jesteście zakorzenieni w Panu Jezusie.
Rocznica jest okazją do wdzięczności za wszystkich, którzy przez lata tworzyli i nadal tworzą wspólnotę KSM w parafiach diecezji kieleckiej.
ks. Karol Stawowczyk
DIECEZJALNY ASYSTENT KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA MŁODZIEŻY
_________________
Przekaż 1,5% podatku dla
FUNDACJI DLA MŁODZIEŻY
KRS 0000339553
cel szczegółowy: KSM KIELCE
Wydział KatechetycznyWyższe Seminarium DuchoweWyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona WatykanuInstagram Ojca ŚwiętegoX Ojca ŚwiętegoEpiskopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
.
KONGREGACJA DZIEKANÓW:
nowy termin
19 października 2026 r., godz. 10.00
RADA KAPŁAŃSKA:
12 listopada 2026 r., godz. 14.30
RADA DUSZPASTERSKA:
9 listopada 2026 r., godz. 17.00
KONFERENCJE KATECHETÓW:
24 i 25 sierpnia 2026 r.
KONFERENCJE REJONOWE:
23, 24 i 25 listopada 2026 r.
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
I Nieszpory
z Urocz. Najśw. Serca Pana Jezusa.
Prefacja o świętych
Apostołach – nr 67-68.
Msza o powołania
w parafii Przesławice.
† Władysław Nawrot 1972
† Mieczysław Zaława 1990
† Julian Ciesek 2001
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl