Tydzień Ekumeniczny

Już we wtorek, 18 stycznia 2022 r., rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”. Potrwa on do 25 stycznia.

Centralne obchody tego tygodnia w diecezji kieleckiej stanowić będzie Nabożeństwo Ekumeniczne pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Kalety, które będzie sprawowane w czwartek 20 stycznia o godzinie 18:30 w kościele św. Jadwigi Królowej w Kielcach.

– Podstawowym celem obchodów jest spotkanie. Sądzę, że jest to istotne ze względu na budowanie atmosfery wzajemnej życzliwości, poznawania siebie nawzajem. To daje możliwość zobaczenia inaczej przeżywanego chrześcijaństwa – tłumaczy ks. dr Paweł Samiczak, referent ds. ekumenizmu w diecezji kieleckiej.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony jest w całym Kościele katolickim. Pomysłodawcą inicjatywy był w 1908 roku Paul Wattson, francuski ksiądz, który 30 października 1909 roku nawrócił się na wiarę katolicką. Początkowo wydarzenie nazwano Oktawą modlitw o Jedność. Święty Pius X pobłogosławił to dzieło i ustalił jego obchodzenie na czas między 18 a 25 stycznia. Warto podkreślić, że wszystkie wydarzenia w tym roku będą transmitowane na platformie YouTube.

>> Program Tygodnia Ekumenicznego