Wyjątkowa wystawa w Muzeum

W związku z przeżywanym w Diecezji Kieleckiej III Kongresem Eucharystycznym Muzeum Diecezjalne w Kielcach prezentuje wyjątkową wystawę: „Ars Eucharistica. Sztuka w służbie Eucharystii”.

Opowieść o wielkiej tajemnicy wiary chrześcijańskiej rozpoczynają eksponaty z epoki Chrystusa, udostępnione dzięki życzliwej współpracy z warszawską galerią Prima Porta. Niezwykle cenne przedmioty przybliżają temat Ostatniej Wieczerzy oraz Pasji Jezusa, czyli wydarzeń uobecnianych mocą sakramentu w każdej Mszy świętej.

Wystawę kończą dzieła współczesnych polskich artystów, którzy wiarę w żywą obecność Chrystusa w sakramencie Eucharystii wyrażają swoją twórczością malarską. Prace tych artystów wypożyczone zostały z miechowskiego Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy”. Dziełem, wokół którego koncentruje się muzealna opowieść o Eucharystii jest pełen symboliki siedemnastowieczny obraz Jana Breughla Starszego „Madonna z Dzieciątkiem Jezus w girlandzie kwiatów”.

Na co dzień to wybitne dzieło nie jest dostępne dla zwiedzających, ponieważ przechowywane jest w klauzurowym klasztorze Sióstr Norbertanek w Imbramowicach. Wystawę można zwiedzać w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach do końca października 2022 r.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!