10 lat pielgrzymowania młodych do Zabawy

W kalendarz naszej diecezji od 10 lat wpisana jest Pielgrzymka Młodych Diecezji Kieleckiej do Zabawy – miejsca kultu bł. Karoliny. Spotkanie to organizują ci, którym na co dzień patronuje ta wyjątkowa Błogosławiona, a więc Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Ruch Czystych Serc działające w naszej diecezji.

Pielgrzymka młodych odbywa się zawsze w ostatnią sobotę wakacji, jest więc szczególnym sposobem na rozpoczęcie nowego roku nauki, pracy i formacji. Postać bł. Karoliny – nastoletniej katechetki, gorliwej parafianki nazywanej prawą ręką proboszcza, uczynnej koleżanki i sąsiadki, ukochanej córki i siostry, a w ostatnich chwilach życia heroicznie walczącej męczennicy to niewątpliwie inspiracja dla jej współczesnych rówieśników. Pogłębianie wiary w życiu każdego z nas wymaga wzorów, a bez wątpienia nie tylko dla młodych postać bł. Karoliny jest przykładem, z którego każdy może czerpać i naśladować jej gorliwość pogłębiania i szerzenia wiary. Wspólne pielgrzymowanie młodych naszej diecezji śladami bł. Karoliny przybrało stałe ramy, które są filarami spotkań w Zabawie. Pierwszym punktem spotkań jest zawsze droga krzyżowa śladami męczeństwa bł. Karoliny w Wał Rudzie – jej rodzinnej miejscowości. To także okazja aby poznać klimat w jakim wzrastała – Wioskę Galicyjską i Izbę oddające ducha tamtych czasów. Kolejno młodzi przejeżdżają do Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, gdzie jest czas na katechezę nawiązującą do hasła spotkania danego roku oraz Eucharystię.

W ciągu 10 lat pielgrzymowania skupialiśmy się na wielu aspektach życia bł. Karoliny, które przybliżali nam księża głoszący konferencje:

Data / Hasło przewodnie / Głoszący konferencję
02.09.2023 r. - Karolina, ta która wierzy w Kościół Chrystusowy - ks. Marek Blady
27.08.2022 r. - Na drogach wiary - ks. dr Andrzej Kaleta
28.08.2021 r. - Być jak Józef - ks. Artur Płaziński
29.08.2020 r. - Trudna Miłość jak kochać Kościół - ks. Piotr Białek
31.08.2019 r. - Karolina mocna w Duchu - ks. Dariusz Węgrzyn
01.09.2018 r. - Karolina, ta która zawstydza - ks. Karol Stawowczyk
26.08.2017 r. - Karolina, ta która idzie i głosi - ks. Tomasz Szczepanik
27.08.2016 r. - Błogosławieni Czystego Serca - ks. Marek Dumin
29.08.2015 r. - Nowa Ewangelizacja według przesłania bł. Karoliny - ks. Zbigniew Szostak
30.08.2014 r. - Karolina pod Gruszą - ks. Zbigniew Szostak

Serdecznie dziękujemy tym, którzy na przestrzeni lat tworzyli i angażowali się w pielgrzymowanie śladami bł. Karoliny: Księżom Biskupom, za ich obecność, troskę i modlitwę za nas; kapłanom, za głoszone konferencje, zaangażowanie, obecność i posługę sakramentalną, grającym, śpiewającym i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeżywanie naszych spotkań; byłym członkom zarządu KSM, którzy troszczyli się o organizację pielgrzymek i setkom młodych, którzy każdego roku odpowiadali na nasze zaproszenie.

Tak dekada pielgrzymowania prezentuje się w zdjęciach i wspomnieniach uczestników:

Tegoroczna jubileuszowa pielgrzymka zgromadziła w Zabawie 366 młodych osób, 25 kapłanów, dwie siostry zakonne i delegata kieleckiego seminarium. Dla nas jako organizatorów to swego rodzaju powrót do początku, tegoroczną konferencję wygłosił ks. Marek Blady, który przez wiele lat od samego początku, jako Asystent KSM organizował wraz z młodzieżą spotkania w Zabawie. Uroczystej Mszy Świętej – podobnie jak 10 lat temu przewodniczył Ksiądz Biskup Marian Florczyk – inicjator pielgrzymek młodych do Zabawy.

>> Relacja z tegorocznej Pielgrzymki na stronie KSM

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM Kielce

Jubileusz to nie tylko czas podsumowań i podziękowań, ale także inspiracji na przyszłość i kontynuowanie dzieła jakie od lat wzmacnia młodych i inspiruje do pięknego życia, dlatego już dziś zapraszamy na koleją pielgrzymkę 31 sierpnia 2024 r.

Zarząd Diecezjalny
Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży