16 kleryków na pierwszym roku w WSD

Szesnastu młodych mężczyzn rozpocznie nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach - to o trzech więcej niż w roku ubiegłym. „Kandydaci odbywają aktualnie rekolekcje w Kielcach, a z początkiem października rozpoczną studia i formację w murach naszej uczelni” – mówi ks. kan. dr Paweł Tambor, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Ks. Tambor uważa, że utrzymuje się niezły poziom liczebności alumnów w polskich seminariach, a kieleckie ma wynik plasujący go jako jedno z lepszych. „Obserwujemy lekki wzrost liczby powołań” – mówi ksiądz rektor. Tegoroczni kandydaci pochodzą głównie z wiejskich parafii, kilku jest z Kielc.

Łącznie z pierwszym rocznikiem, studia w WSD w roku akademickim 2014/2015 podejmie ok. 75 alumnów. Uroczysta inauguracja odbędzie się 21 października.

Studia w kieleckim seminarium trwają 6 lat. Realizowany jest program filozoficzno–teologiczny ustalony we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Na co dzień do dyspozycji seminarzystów jest seminaryjny kościół Trójcy Świętej, dwie kaplice: św. Stanisława Kostki św. Kazimierza, dobrze wyposażona biblioteka, szeroki wybór kół zainteresowań, ponadto Teatr Seminarium, zespół muzyczny „Kerygmat”, Klerycki Krąg Harcerski, czasopismo „Obecni”.

Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach zostało erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Jest najstarszą uczelnią w Kielcach. Seminarium od 2009 r. współpracuje z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

dziar
tekst za: www.ekai.pl