Biskup Jan Piotrowski wygłosił katechezę do młodzieży

Jednym z codziennych elementów programu Światowych Dni Młodzieży jest udział w katechezach, które odbywają się w grupach językowych. Jedną z nich wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Biskup Jan Piotrowski na początku katechezy zauważył, że Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła to dla niego dzień wyjątkowy. – „Byłem proboszczem w parafii Nawrócenia św. Pawła w Republice Konga, a 5 lat temu w to święto przyjąłem święcenia biskupie”.

Podczas katechezy biskup przypomniał, że to właśnie chrzest pozwala nam, abyśmy byli tutaj obecni we wspólnocie. Wskazał też na działanie Ducha Świętego. – „Tam, gdzie jest Duch Świętym, tam dzieją się wielkie rzeczy”.

Pasterz Kościoła Kieleckiego wspomniał też na życie naszych niebieskich orędowników: św. Juana Diegeo, któremu w 1531 r. objawiała się Matka Boża w Guadelupie; bł. Karoliny Kózkówny, która poniosła śmierć męczeńską w 1914 r.; bł. Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego – misjonarzy z Peru zamordowanych w 1991 r., czy na zmarłą dwa lata temu Helenkę Kmieć – misjonarkę zamordowaną w Boliwii. – „Oni żyli Ewangelią, a Ewangelia daje nadzieję” – mówił bp Piotrowski.

Odwołując się do hasła Światowych Dni Młodzieży, które brzmi: Oto ja, Służebnica Pańska, bp Piotrowski wskazał również w swoim słowie na Maryję i zaznaczył, że to właśnie Ona prowadzi nas do Jezusa. – „Do jakiego Jezusa prowadzi nas Maryja?” – pytał Biskup Kielecki i następnie dodał: „Jezus Chrystus, wczoraj i dziś, ten sam także i na wieki”.

Bp Piotrowski stwierdził, że każdy człowiek to diament, który musimy „szlifować modlitwą, pokutą i dobrymi uczynkami”. Na koniec biskup wskazał, jak młody człowiek powinien żyć: „Mamy zobaczyć, ocenić i działać” – zakończył Pasterz Kościoła Kieleckiego.

Po katechezie był czas na zadawanie pytań biskupowi. Następnie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. W czasie Mszy św. nasi kieleccy księża modlili się za biskupa Jana Piotrowskiego, który w tym dniu obchodził 5 rocz. święceń biskupich.

Po Komunii Świętej biskup Tomasik złożył krótkie życzenia biskupowi Piotrowskiemu. – „To pierwszy jubileusz biskupi i to jeszcze obchodzony na panamskiej ziemi. Niech Bóg błogosławi”.

W sobotę młodzież weźmie udział w czuwaniu modlitewnym, a w niedzielę papież Franciszek odprawi Mszę Świętą Posłania.

xmhas