Bp Andrzej Kaleta: Cierpienie ludzkie jest zawsze tajemnicą

W sobotę, 11 lutego 2023 r., w Światowy Dzień Chorego, kierownictwo Hospicjum w Busku-Zdroju, zorganizowało uroczystość z udziałem Księdza Biskupa Andrzeja Kalety oraz zaproszonych gości.

Na początku spotkania Jarosław Zatorski, dyrektor Hospicjum, w imieniu przedstawicieli Zarządu Fundacji Św. Brata Alberta, który reprezentowali Marian Jaworski, Prezes oraz Piotr Jaworski, Zastępca Prezesa, powitał zebranych i nawiązał do podsumowania minionego 2022 roku. W obecności licznie zebranych pacjentów i personelu podziękował przybyłym Przyjaciołom Hospicjum. Następnie Prezes Marian Jaworski wręczył w podziękowaniu za pomoc Hospicjum pamiątkowe grawertony najbardziej zasłużonym osobom i instytucjom.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się Msza św. celebrowana przez bp. Andrzeja Kaletę oraz kapłanów: ks. Andrzeja Jankoskiego, proboszcza parafii Św. Alberta w Busku-Zdroju, ks. Tadeusza Szlachtę, proboszcza parafii NMP w Busku-Zdroju, ks. Mariana Janika, proboszcza parafii Bożego Ciała w Busku-Zdroju, ks. Adama Dziadka, proboszcza Parafii w Rogowie oraz ks. Franciszka Siarka, proboszcza parafii Miechów i ks. prałata Marka Podymę.

Bp Kaleta w homilii podjął m.in. temat sensu ludzkiego cierpienia: „Cierpienie ludzkie jest zawsze tajemnicą. I bardzo trudno człowiekowi samemu przedzierać się przez jego mroki. W takiej sytuacji na horyzoncie naszej wiary punktem odniesienia pozostaje Krzyż Chrystusa – szczyt ludzkiego cierpienia i to cierpienia kogoś niewinnego, Baranka bez skazy” – mówił bp Kaleta. Natomiast doceniając potrzebę istnienia buskiego hospicjum a także podkreślając swoją łączność z tym miastem, bp Kaleta powiedział: „Jak każde dobre działo również i to rodziło się w trudzie. Jednak po dwudziestu latach starań i wysiłku wielu osób „Hospicjum Busko. Działo Ludzi Dobrego Serca”, funkcjonuje i od trzech lat przyjmuje swoich podopiecznych (…). Cieszę się więc, że nie brakło ludzi o szerokim spojrzeniu i wielkim sercu, których trud i zaangażowanie legły u podstaw powstania i funkcjonowania tak ważnej instytucji”.

Przed błogosławieństwem bp Kaleta przyjął podziękowanie za przybycie. Z kolei na ręce pacjentki Janiny Maj, życzenia chorym przekazała delegacja ze Szkoły Podstawowej w Siesławicach. Później bp Kaleta w obecności księży, odwiedził pozostałych chorych przebywających w pokojach i zwiedził buski ośrodek. Uroczyste spotkanie zakończył obiad.

Opracował: ks. Krzysztof Tkaczyk
na podstawie: www.infobusko.pl