Bp Andrzej Kaleta do diakonów: Staniecie się szczególną własnością Chrystusa

Duch Święty sprawi, że staniecie się szczególną własnością Chrystusa. Nie będziecie już należeć do siebie, nie będziecie własnością rodziców, ale będziecie należeć do Chrystusa i Kościoła – mówił do nowych diakonów bp Andrzej Kaleta. Biskup przewodniczył Mszy św. z udzielaniem święceń diakonatu w kościele w Tczycy.

– Przyprowadziła nas tutaj wiara, która jest szczególnym darem Ducha Świętego. Ta sama łaska wiary pozwoliła kandydatom do posługi diakonatu usłyszeć głos Boga i odpowiedzieć na powołanie, jakim ich Bóg obdarzył – mówił bp Kaleta.

Hierarcha przypomniał kandydatom do diakonatu ich obowiązki, które przyjmują na siebie przez przyjęcie święceń. Należą do nich m.in. posłuszeństwo biskupowi, wierność złożonym przyrzeczeniom celibatu, a także codzienna modlitwa brewiarzowa, „która będzie wyrazem troski o stałe pogłębianie formacji duchowej”.

– Dajcie Jezusowi swoje dłonie i swoje serca, użyczcie Mu swoich ust do przepowiadania Ewangelii. Miejcie czyste myśli i spojrzenia, a wielu pójdzie za wami – dodał bp Kaleta, który za papieżem Benedyktem XVI, zachęcał kandydatów do diakonatu, aby byli świadkami. – Niech inni dostrzegą w was zachwyt wobec daru, jaki Bóg wam dał w Chrystusie.

Na koniec biskup zwrócił się do rodziców nowych diakonów i podziękował im za trud wychowania swoich synów, a także poprosił ich o modlitwę za wszystkich diakonów i kapłanów, szczególnie za tych, którzy nie mają już swoich rodziców.

W tym roku, ze względu na stan epidemi i ograniczenia liczebności ludzi w kościołach, święcenia diakonatu odbyły się w trzech kościołach: w Bazylice Katedralnej oraz w Tczycy i kościele Trójcy Świętej w Jędrzejowie.

xmhas

NOWI DIAKONI