Bp Andrzej Kaleta do konsekrowanych: Za wami stoi cała historia i tradycja pobożności chrześcijańskiej

Za wami stoi cała historia i tradycja pobożności chrześcijańskiej. To nie kto inny, ale wy, ludzie konsekrowani, prowadziliście całe społeczeństwa do poznania Boga – mówił 2 lutego Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta, sprawując Mszę św. w kaplicy sióstr karmelitanek klauzurowych w Kielcach.

Zachęcał do wierności temu powołaniu „również i dziś, gdy świat przeżywa poważny kryzys podstawowych do niedawna wartości”.

W homilii bp Andrzej Kaleta nawiązywał do sceny ofiarowania Jezusa w świątyni, do nauczania papieży o miejscu osób konsekrowanych w świecie oraz do spełnianych przez nich funkcji i zadań.

Przypomniał, zgodną z przepisami Prawa, scenę ofiarowania  Jezusa w jerozolimskiej świątyni, gdy „Jezus stając się prawdziwym człowiekiem, przyjął na siebie konkretne ludzkie życie we wszystkim oprócz grzechu”. Zauważył, że Bóg, który wkracza w historię czyni to właśnie poprzez wydarzenia i ludzi, co unaocznia scena ofiarowania. Jako tego, który „przyszedł dla nas i dla naszego zbawienia”, rozpoznali go Symeon i prorokini Anna. Te postaci, o czym przypomina papież Franciszek, „Bóg porwał i zaangażował w wydarzenia”, pozwalając im poznać spełnianie się obietnicy z księgi Malachiasza.

– Św. Jan Paweł II związał święto ofiarowania Pańskiego właśnie z Wami, osobami konsekrowanymi – mówił do sióstr karmelitanek bp Kaleta. – Wy jesteście darem Boga samego. Wszędzie bowiem, gdzie jesteście, czy to tu, w kieleckim Karmelu, czy we wspólnotach parafialnych, w których jako wspólnoty zakonne na co dzień żyjecie, poprzez różne zaangażowania i dzieła, zwłaszcza dla osób najsłabszych, dla najmniejszych i najbiedniejszych, gdzie z takim poświęceniem bliźnim służycie, w dzielonych wraz z nami lękach i obawach, w trudnościach i nadziejach tego czasu, który wszyscy tak intensywnie przeżywamy – tłumaczył biskup.

Jak uczy papież Franciszek, „znajdujemy się w tej samej łodzi Kościoła, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie jakże ważni i potrzebni sobie nawzajem”, przypominał w homilii. Biskup zaznaczył także, że zbawienie może przyjść tylko przez samego Chrystusa, który jest źródłem życia i jak uczy Ojciec Święty, jest to zawsze „swoiste antidotum” na „każdy wyizolowany egoistyczny mistycyzm”, jak i „na gorączkowy aktywizm”.

Biskup nawiązał również do trwającego Roku Modlitwy, zainaugurowanego przez papieża 21 stycznia br. – Wspólnoty zakonne mają w tym względzie niezwykle wiele do powiedzenia i do zrobienia – podkreślił bp Kaleta.

Klasztor sióstr karmelitanek w Kielcach został założony w 1958 r. z inicjatywy bp. Czesława Kaczmarka. Znajduje się na terenie parafii Chrystusa Króla, z której część wiernych w sposób stały uczestniczy w nabożeństwach sprawowanych w karmelitańskiej kaplicy.

tekst za: ekai.pl