Bp Andrzej Kaleta podczas obłóczyn: Sutanna jest zobowiązaniem do życia na miarę ucznia Chrystusa

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 2021 r. pięciu kleryków WSD w Kielcach przyjęło strój duchowny. Obrzęd błogosławieństwa alumnów i poświęcenia sutann odbył się w kaplicy św. Kazimierza. Dokonał go ojciec duchowny – ks. dr Adam Wilczyński.

Następnie alumni trzeciego roku udali się do seminaryjnej kaplicy św. Stanisława, gdzie sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Kalety. W wygłoszonej homilii bp Kaleta przywołał postać gorliwego krzewiciela kultu Niepokalanej w Polsce - św. Maksymiliana Marii Kolbego. Wskazał, że sutanna którą przywdziewają klerycy roku trzeciego jest konkretnym momentem na drodze ich formacji seminaryjnej. Jest zobowiązaniem do życia na miarę ucznia Chrystusa. Nowy ubiór symbolizuje nowego człowieka, który odrzuca grzech, aby objawiła się w nim zwycięska moc Chrystusa.

Kaznodzieja wskazał także na potrzebę, do której zobowiązuje strój duchowny - bycie szczególnym świadkiem Jezusa. Za szatą sutanny kryje się jednak najważniejsze zadanie - noszący ją „żyjąc na tym świecie”, wewnętrznie nie może „być z tego świata” - bo odtąd staje się nowym człowiekiem.

Na zakończenie bp Andrzej Kaleta zawierzył alumnów opiece Maryi Niepokalanej, w której uroczystość przyjęli strój duchowny.

Al. Maciej Żywot