Bp Andrzej Kaleta podczas Światowego Dnia Chorego w Miechowie

Co roku 11 lutego przeżywamy Światowego Dnia Chorego, który poświęcony jest refleksji nad doświadczeniem choroby oraz modlitwie za chorych i ich opiekunów. Tego dnia, zwrócono uwagę, że należy leczyć nie tylko choroby naszej fizyczności, ale także duchowości i psychiki kładąc nacisk na wspólnotowość życia oraz przeciwdziałanie samotności.

Obchody w Miechowie zainaugurował Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta odwiedzając chorych w miechowskim hospicjum Caritas oraz pensjonariuszy w DPS „Domu Kombatanta” – placówki, które na co dzień są blisko człowieka chorego. O godzinie 13:00 w Bazylice Grobu Bożego  została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta. Towarzyszyli mu księża: proboszcz miechowskiej parafii Franciszek Siarek, ks. dr Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej oraz ks. Zbigniew Wójcik – dyrektor oddziału miechowskiej Caritas.

Podczas Mszy św. odbyło się namaszczenie chorych oraz udzielono błogosławieństwa „lourdzkiego”, manifestując tym samym wiarę w moc modlitwy i sakramentów.

–  „W tym dniu modliliśmy się nie tylko za chorych, ale także za tych, którzy na co dzień opiekują się chorymi i za wszystkich tych, dla których bliska jest człowiek chory i cierpiący” – podkreślił bp Andrzej Kaleta.

Obchody 32. Światowego Dnia Chorego w Miechowie nie tylko stanowiły okazję do duchowego wsparcia i modlitwy, lecz także do wyrażenia solidarności z osobami dotkniętymi chorobą oraz ich rodzinami. Warto byśmy usłyszeli jeszcze raz: nie jest dobrze, by człowiek był sam, dlatego starajmy się leczyć, także przez leczenie relacji.