Bp Andrzej Kaleta przewodniczył Pielgrzymce osób konsekrowanych na Święty Krzyż

Pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” w sobotę, 4 września 2021 r. odbyła się Pielgrzymka osób konsekrowanych do Sanktuarium Świętego Krzyża pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Kalety.

W pielgrzymce wzięły udział siostry zakonne, ojcowie i bracia zakonni, dziewice i wdowy konsekrowane z kilku diecezji  z południowej części Polski. Centralnym punktem spotkania była Eucharystia, którą sprawował w intencji osób konsekrowanych bp Andrzej Kaleta.

W homilii Ksiądz Biskup podziękował Bogu za dar każdego powołania, tłumacząc że jest on wielkim skarbem dla Kościoła i znakiem zwłaszcza we współczesnym świecie. „Świadomi wybrania i obdarowania  uświadamiamy sobie potrzebę ciągłego ponawiania aktu ofiarowania siebie na służbę Bogu i ludziom. To ofiarowanie ma dokonywać się w warunkach naszej zwykłej codziennej aktywności. To właśnie nie gdzie indziej, ale w naszej codzienności musimy ciągle i na nowo odnajdywać Pana” - tłumaczył. Jednocześnie przestrzegał osoby konsekrowane przed tzw. pokusą przetrwania, wynikającą z lęku przed wyzwaniami i spadkiem powołań. Ta pokusa,  jak wyjaśniał - może „uczynić z nich zawodowców od sacrum, ale nie pozwala być ojcami, matkami i braćmi nadziei, do której prorokowania zostali powołani”. - Osłabienia niejednego konsekrowane serce – zaznaczył. Tymczasem, podkreślił - konsekrowani są dziś bardzopotrzebni, by świadczyć w świecie który często Boga odrzuca, nie uznaje że Bóg żyje. Są oni wezwani i płodności duchowej i do niesienia nadziei - mówił.

W roku Świętego Józefa pielgrzymi wysłuchali również konferencji biskupa Andrzeja Kalety, zatytułowanej „Św. Józef nauczyciel i wzór życia w bliskości Jezusa”. Biskup zachęcał w niej zgromadzonych do zgłębienia tajemnicy milczenia Opiekuna Świętej Rodziny. Wskazywał, że naśladowanie takiej postawy w życiu duchowym może u osób konsekrowanych rodzić wiele owoców.  Wyjaśniał istotę takiej postawy, którą kierował się Św. Józef. „W przypadku św. Józefa można mówić, że jest człowiekiem zrodzonym z milczenia; następnie, że „rozwijał się w milczeniu”; a wreszcie można mówić o milczącym realizowaniu woli Pana (por. Łk 1, 24; 2,14.21). Pieczęcią tej drogi wydaje się również Jego odejście w milczeniu. W ten sposób można powiedzieć, że całą panoramę jego życia ogarnia tajemnica milczenia” – wyjaśniał.

W roku jubileuszu 100-lecia Sióstr Pasjonistek  przedstawicielki zaprezentowały wykład przybliżający historię zgromadzenia, jak i jego charyzmat. Drugie z wystąpień dotyczyło duchowości i posłannictwa sióstr Józefitek. W programie pielgrzymki znalazła się również adoracja eucharystyczna, którą poprowadziły siostry Józefitki.  Na zakończenie pielgrzymki zgromadzeni ucałowali Relikwie Drzewa Krzyża Świętego.