Bp Andrzej Kaleta zainaugurował Jubileusz 25-lecia misji na Jamajce

Dnia 11 stycznia 2024 r. Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta rozpoczął wizytę duszpasterską na Jamajce. Razem z ks. dr. Tomaszem Szczepanikiem dziękują Bogu za 25 lat posługi ks. kanonika Marka Bzinkowskiego, pochodzącego z parafii Oleśnica.

Na placówce tej posługują także Siostry Sercanki: s. przełożona Scholastyka (pochodzi z parafii Bukowa); s. Emilia, posługuje od 20 lat na tej misji, s. Rita pochodzi z Nowego Targu. Oprócz osób duchownych i konsekrowanych na Jamajce od 22 lat posługuje świecka misjonarka Pani Marta Socha, która pochodzi z parafii Kostomłoty.

W pierwszym dniu wizyty duszpasterskiej bp Andrzej Kaleta nawiedził Siostry Sercanki. Przekazał serdeczne pozdrowienia od Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego oraz Księdza Biskupa Mariana Florczyka, którzy duchowo łączą się w codziennej modlitwie.

Przybyli goście, na jamajskiej ziemi powitani zostali chlebem i solą. Biskup Andrzej zapewnił, że cała diecezja kielecka duchowo wspiera w tych dniach wszystkich, którzy w jakimkolwiek sposób przyczynili się do powstania tej pięknej placówki misyjnej.

Biskup Kielecki Jan Piotrowski w słowie, które opublikowane zostało w Kalendarzu Misyjnym na rok 2024, napisał m.in.: „Wszelkie jubileusze mierzy się nie tylko liczbą minionych dni, miesięcy i lat, ale przede wszystkim dobrem jakie Bóg dokonuje w przestrzeni i czasie w powierzonych nam zadaniach i wyzwaniach (…). Chodzi bowiem o srebrny jubileusz posługi misyjnej kapłana naszej diecezji kieleckiej ks. kanonika Marka Bzinkowskiego, który jest założycielem i zarazem pierwszym proboszczem parafii Ducha Świętego w Maggotty w diecezji Mandeville na Jamajce. Mijające 25 lat to 9.125 dni, które z woli ówczesnego biskupa diecezji Paula Michaela Boyle, ks. Marek Bzinkowski ofiarnie poświęcił na głoszenie Ewangelii, aby w tym czasie zaledwie z niewielkiej kilkunastu osobowej wspólnoty wiernych ‒ niejako z ewangelicznego ziarenka gorczycy ‒ rozwinęła się kilkuset osobowa parafia ze swoją nowoczesną strukturą materialną, dziełami wychowawczymi, ośrodkiem zdrowia i dziełami miłosierdzia.  Taka też od zawsze jest powinność Kościoła i tych, którzy są posłani, aby głosić Ewangelię Dobrą Nowinę o zbawieniu zgodnie z nakazem misyjnym Boskiego Misjonarza, Jezusa Chrystusa (por. Mt 28, 19-20). Cały więc Kościół ‒ jak uczył św. papież Paweł VI ‒ jest powołany do głoszenia Ewangelii, ale w jego łonie jest wiele rozmaitych zadań do wykonania. Ta rozmaitość funkcji służebnych w pełnieniu jednego i tego samego mandatu tworzy bogactwo i piękno ewangelizacji. Dlatego trzeba te zadania wspomnieć pokrótce (Evangelii nuntiandi, 66). Niech więc przemówią do nas piękne fotografie tego jubileuszowego kalendarza, który obrazuje i dokumentuje wieloletnią misyjną posługę ks. kanonika Marka Bzinkowskiego, a także gorliwą posługę ewangelizacyjną czcigodnych Sióstr Sercanek i świeckiej misjonarki z naszej diecezji kieleckiej pani Marty Socha”.

Tworząc Kalendarz Misyjny i poświęcając go w całości misji na Jamajce, chcieliśmy dotrzeć do naszych wiernych z informacją o srebrnym jubileuszu misji. Pragnieniem serca było to, by jak najwięcej ludzi mogło doświadczyć, jak Bóg przez ofiarnych ludzi potrafi czynić wielkie rzeczy.

Dziś rozpoczynając wspólne dziękczynienie, chciejmy w duchowej łączności wypraszać potrzebne łaski dla tych, którzy tam na co dzień posługują. Módlmy się za całą wspólnotę parafialną Ducha Świętego w Maggotty oraz diecezję Mandeville. Wypraszajmy potrzebne łaski tym, którzy nie znają jeszcze Chrystusa.

Jubileusz jest także czasem wdzięczności wszystkim ofiarodawcom diecezji kieleckiej oraz innych części świata, którzy przyczynili się do wybudowania kościoła, szkoły, kliniki i innych niezbędnych miejsc służących najbardziej potrzebującym.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w najbliższą niedzielę, 14 stycznia br. Będzie im przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta. Zachęcamy wszystkich do duchowej łączności.

Ks. Łukasz Zygmunt
DYREKTOR DIECEZJALNY PAPIESKICH DZIEŁ MISYJNYCH

W związku z licznymi pytaniami o to, jak można wesprzeć
parafię na Jamajce, gdzie posługuje ks. Marek Bzinkowski