Bp Gurda: nasi przodkowie pragnęli Polski respektującej prawa

„Nasi przodkowie pragnęli Polski respektującej prawa człowieka, w tym prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci” – mówił w kieleckiej bazylice bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”.

„My dzisiaj w tę historyczną rocznicę o taką Polskę Boga prosimy” – podkreślał biskup pomocniczy kielecki, zauważając, że „życie narodu jest bezpieczne dotąd, dopóki zostaje zachowane prawo do każdego ludzkiego życia” oraz że „złudne są zapewnienia, że odejście od Bożego prawa jest dobre dla narodu”.

Zdaniem bp. Gurdy – podważanie Bożego prawa w tej dziedzinie będzie skutkowało zakwestionowaniem kolejnych, np. prawa do szacunku, prawdy, dobrego imienia, dostępu do środków społecznego przekazu, a w konsekwencji – „do społecznej segregacji”.

W homilii biskup wspominał także pokolenie, które wywalczyło Polsce niepodległość, m.in. żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego i gen. Józefa Hallera. „Jesteśmy dumni z naszej ojczyzny, pomimo że jej historię często ukazuje się w krzywym zwierciadle, a słowom patriota, patriotyzm przypisuje się negatywne treści” – mówił bp Gurda.

Podkreślał także zaufanie, jakie nasi przodkowie okazywali Bogu i jego prawom, również w czasach historycznie trudnych, wypełnionych cierpieniami narodu – m.in. w roku 1918, w 1920, w latach II wojny światowej i czasach komunistycznego zniewolenia.

Zauważył, że święci – „świadkowie tamtych czasów”, m.in. św. Maksymilian Kolbe, ks. Jerzy Popiełuszko, bł. Jan Paweł II czy bł. ks. Józef Pawłowski – kielecki proboszcz katedralny, zamordowany w Dachau – „najlepiej reprezentują naród i jego historię oraz potwierdzają, że zawsze najważniejsze było zaufanie do Boga”.

„Czujemy się dzisiaj wezwani do zachowania przejawów ufności w życiu wspólnotowym, społecznym, w życiu naszej Ojczyzny” – twierdził bp Gurda.

We Mszy św. w bazylice uczestniczyli m.in. wojewoda świętokrzyska – Bożentyna Pałka–Koruba, marszałek województwa świętokrzyskiego – Adam Jarubas, prezydent Kielc – Wojciech Lubawski, posłowie i parlamentarzyści, rektorzy wyższych uczelni, służby mundurowe, środowisko Wyższego Seminarium Duchownego, delegacje szkół i kombatanci.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości uformowali kolumnę marszową i prowadzeni przez grupy rekonstrukcyjne i poczty sztandarowe udali się pod pomnik Czwórki Legionowej, gdzie rozpoczęła się świecka część obchodów.

dziar
tekst za: www.ekai.pl