Bp Jan Piotrowski: Modlitwa, post i jałmużna to droga do przemiany i nawrócenia

Post, modlitwa i dzieła miłosierdzia nigdy nie są sztuką dla sztuki, ale dla naszego nawrócenia i zbliżenia się ku Panu Bogu – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy św. w Dzień modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa.

Eucharystia została odprawiona przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej w kieleckiej katedrze. W swojej homilii pasterz naszej diecezji  nawiązał do przeżywanego dnia modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia, który odbywa się z inicjatywy papieża Franciszka.

– Nasza cywilizacja, z blisko ośmiomiliardową liczbą ludzkości, w różny sposób przeżywa życie duchowe ze swoimi formami wymogów ascetycznych, do których należą modlitwa, post i jałmużna. Jako katolicy znamy tę duchową triadę, ponieważ w Kościele jest ona drogą wielkopostnej przemiany i nawrócenia. Głęboki sens tych praktyk zmierza ku temu, aby człowiek zanegował swój egoizm i oddalenia od Boga, a szedł ku swojemu Stwórcy odzyskując krok po kroku utraconą godność dziecka Bożego. Dzięki temu człowiek na nowo dostrzega to, co jest ważne w jego życiu, a Jezus Chrystus staje się jego nauczycielem – tłumaczył biskup Jan Piotrowski, który zwrócił także uwagę na prawdziwe znaczenie postu.

– Niedawno wydałem dyspensę na pierwszy piątek miesiąca. Spotkałem się niestety z bardzo przykrymi uwagami ze strony ludzi duchowo niedojrzałych, bo nie pamiętają, że dyspensa nie znosi postu, ani ćwiczeń ascetycznych, ale daje okazję dla tych, którzy może tego potrzebują. Post, modlitwa i dzieła miłosierdzia nigdy nie są sztuką dla sztuki, ale dla naszego nawrócenia i zbliżenia się ku Panu Bogu – dodał biskup kielecki.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego