Bp Jan Piotrowski na obchodach 25-lecia DPS w Ratajach

W dniu 11 stycznia2024 r. Dom Opieki i Stołówka charytatywna w Ratajach, prowadzone przez Caritas Diecezji Kieleckiej, obchodziły jubileusz 25-lecia swojej działalności.

Obchody jubileuszu rozpoczęła Msza św., której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Eucharystię koncelebrowali ks. kan. Tomasz Grajdek, proboszcz parafii Rataje i jednocześnie kapelan Domu Opieki oraz ks. prałat dr. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

W homilii bp Piotrowski podkreślił, że istotą chrześcijaństwa jest miłosierna miłość wyrażająca się w pomocy drugiemu człowiekowi.

Na zakończenie Eucharystii Biskup Kielecki udzielił specjalnego pasterskiego błogosławieństwa, zwanym błogosławieństwem Aaronowym, mieszkańcom, pracownikom i zebranym gościom, na dalsze lata działalności.

Po Mszy św. mieszkańcy, personel i zaproszeni goście przeszli do świetlicy znajdującej się przy Domu Opieki, gdzie ks.  dyrektor Stanisław Słowik powitał zebranych gości. Wśród licznej grupy przybyłych na Jubileusz nie zabrakło władz samorządu powiatowego, na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Andrzejem Gądkiem, zastępcą przewodniczącego Krzysztofem Eliaszem, członkiem zarządu powiatu Jerzym Kordosem. Swoją obecnością zaszczycili uroczystość również Burmistrz Miasta i Gminy Pacanów Wiesław Skop, kierownicy OPS z Pacanowa - Edward Wojniak i Nowego Korczyna - Sławomir Wawrzeniec oraz kierownicy i dyrektorzy z sąsiednich DPS-ów oraz liczna grupa przyjaciół Domu, a także rodziny podopiecznych placówki.

W czasie uroczystości ks. dyrektor Stanisław Słowik i kierownik Domu Witold Krawczyk przybliżyli okoliczności powstania i historię placówki.  Zostały wręczone listy gratulacyjne dla długoletnich pracowników. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości wszyscy udali się na obiad, po którym goście skosztowali okolicznościowego tortu.

Na zakończenie bp Jan Piotrowski odwiedził w pokojach i pobłogosławił obłożnie chorych, którzy nie mogli brać udziału w uroczystościach. W oprawie artystycznej wystąpiła grupa pensjonariuszy DPS w Słupi.