Bp Jan Piotrowski: Nie opowiadaj historii Jezusa, tylko głoś Dobrą Nowinę

Biskup Kielecki Jan Piotrowski modlił się w Bazylice Katedralnej w intencji biblistów i duszpasterstwa biblijnego w naszej diecezji. Konferencję po Eucharystii wygłosił członek Papieskiej Komisji Biblijnej – ks. dr hab. Marcin Kowalski.

– Słyszymy w dzisiejszym czytaniu z Dziejów Apostolskich, że Filip nie informował dworzanina o dziejach Jezusa, lecz głosił mu Dobrą Nowinę. Dziś mówi się kerygmat, czyli podstawową prawdę o Jezusie Chrystusie, który jest odkupicielem człowieka. To właśnie ona zrodziła w człowieku, który ją usłyszał łaskę wiary i otwarcie się na Chrzest święty – powiedział biskup Jan Piotrowski.

Po Eucharystii wierni wysłuchali konferencji. Członek Papieskiej Komisji Biblijnej przeanalizował z nimi Ewangelię św. Jana.

– Kiedy o niej myślę, to mam w głowie bardzo wyjątkowy tekst, który różni się od synoptyków. Apostoł interesuje się szczególnie tajemnicą osoby Jezusa, wchodzi w Jej głębie. Ewangelię według św. Jana czyta się zawsze na dwóch poziomach. Pierwszy to ten dosłowny, a drugi to duchowy i symboliczny. Pod poziomem tych oczywistych wydarzeń trzeba szukać czegoś znacznie głębszego – tłumaczył ks. Marcin Kowalski.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć