Bp Jan Piotrowski poświęcił nowe witraże w kościele w Posłowicach

Po rozbudowie kościoła św. Izydora w Posłowicach, wierni zafundowali cztery nowe witraże. 4 lutego 2024 r. podczas niedzielnej Eucharystii poświęcił je Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Przed kilkoma laty ówczesny proboszcz ks. dr Adam Perz wraz z parafianami postanowił rozbudować parafialną świątynię. Prace podjął i ukończył obecny proboszcz ks. dr hab. Jarosław Czerkawski, a ich zwieńczeniem było wstawienie czterech nowych witraży.

– One nie nawiązują do poprzednich, lecz odnoszą się do wydarzeń przeżywanych przez wiernych. W głównym ołtarzu jest od teraz bł. Carlo Acutis, przykład umiłowania Eucharystii dla młodych, a także bł. Karolina Kózkówna. W parafii mamy relikwie św. Faustyny, więc postanowiliśmy dołożyć do nich obraz Jezusa Miłosiernego. Zawsze w drugi piątek miesiąca mamy godzinę miłosierdzia. Zaś w czwartym oknie widzimy Chrzest Polski, który jest obok wizerunku naszego patrona, a także chrztu Jezusa – informuje ks. Czerkawski.

Nowe okna ufundowali parafianie. – To są osoby prywatne. Rodzina Anity i Dariusza Orkiszów ufundowała obraz Miłosierdzia Bożego. W przypadku bł. Carlo była to pani Marzena Wojewódzka. Zaś pozostałe dwa to wspólne dzieło wielu parafian – dodaje ks. Czerkawski.

Poświęcenie nowych witraży odbyło się po komunii. W homilii biskup Piotrowski zwrócił uwagę na to, że świeci nadal żyją i mogą być dla nas inspiracją. – Poszukiwania Jezusa uczą nas święci. Również ci na waszych nowych witrażach z dawnych i obecnych czasów. Jak męczennica, młodziutka bł. Karolina, inteligentny Carlo Acutis, syn tych czasów, czy ukazujący nam perspektywę miłości obraz Miłosierdzia Bożego. Zaś chrzest Polski to początek nowych dziejów z Jezusem. Można powiedzieć, że wtedy szło nowe. Czy po tysiącach latach rozpoznajemy przekaz Ewangelii? – powiedział Biskup Kielecki.

W trakcie Mszy dzieci przygotowujące się do pierwszej komunii świętej odnowiły przyrzeczenia chrzcielne.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć