Bp Jan Piotrowski poświęcił odnowione organy i obraz

Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Uroczystości Odpustowych w Skalbmierzu dokonał poświęcenia odnowionych organów oraz odnowionego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. Uroczystość odbyła się 24 czerwca 2023 r.

Wiernych przywitał ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz parafii. - Organy były remontowane w trzech etapach. Prace rozpoczęto w 2021 roku od remontu systemu powietrznego, zakupu nowego wentylatora, rekonstrukcji piszczałek, remontu stołu gry, remontu wszystkich głosów i uzupełnienia brakujących, intonacją i strojeniem instrumentu. Dokonała tego firma Damiana Kaczmarczyka z Mikulczyc, która remontowała organy na Jasnej Górze.

Jak podkreślił, organy to przede wszystkim instrument liturgiczny, ale będą wykorzystywane także podczas koncertów.

Poświęcono także odrestaurowany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. - Znajduje się on w bocznym, barokowym ołtarzu i jest otoczony czcią wiernych. Pochodzi z 1700 roku. Wizerunek przykrywają metalowe zdobione sukienki. Na zasuwie znajduje się późniejszy obraz Matki Bożej Szkaplerznej, Katarzyny Sieneńskiej i świętego Dominika. Kult rozkrzewiły bractwa różańcowe. Minęło wiele lat, w opiekę Maryi oddają się kolejne pokolenia, obraz upodobali sobie małżonkowie, którzy po ceremonii ślubnej powierzają jej swoje życie i przyszłość, zostawiają na znak czci bukiet kwiatów.

Biskup w homilii nawiązał do dokonanych obrzędów poświęcenia. - Urok artystyczny waszej świątyni, ubogacony pięknym i harmonijnym brzmieniem nowopoświęconych organów to niekwestionowane świadectwo pięknej minionej historii, zapisanej na kartach historii Polski i regionu.

Jednym z tematów homilii był także sens obchodzenia uroczystości odpustowych. - Odpust to czas radości i odpoczynku, rodzinnych spotkań, dorocznych wizyt zaproszonych gości. Jednak pierwotny sens tego dnia to odczytywanie swojej relacji do Pana Boga – na ile Bogu ufam i na ile Bogu wierzę?

Biskup mówił także o patronie parafii - św. Janie Chrzcicielu. - Ostatnim prorokiem, ale jak zaświadczył sam Jezus Chrystus, tym największym narodzonym z kobiety, był właśnie syn Zachariasza i Elżbiety. Ten pełen pokory i ascezy człowiek znał swoje zadanie – nie zajął miejsca Jezusowi, ale mówił, że po nim przyjdzie ten, któremu nie jest godzien rozwiązać sandałów na nogach.

Uroczystość zakończyła Adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której odmówiono Litanię do św. Jana Chrzciciela i odśpiewano hymn Ciebie Boga Wysławiamy.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego