Bp Jan Piotrowski przyjął w Bilczy Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju harcerze w niedzielny wieczór, 16 grudnia 2018 r. uroczyście przekazali na ręce Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w kościele św. Kazimierza w Bilczy. Polscy harcerze angażują się w akcję od 28 lat.

Biskup kielecki nazwał światło „Bożym darem”, który wytycza każdemu dobrą drogę. – „Niech ten Boży dar, który poniesiecie do domu, będzie nam przypominał, że kto idzie z Chrystusem i za Chrystusem, ten zawsze idzie bezpieczną drogą. Niech taką drogą będą adwentowe dni oczekiwania i same święta" – mówił bp Jan Piotrowski, odbierając światło od delegacji harcerzy. Składając życzenia świąteczne, wyraził nadzieję, że światło dotrze do wielu rodzin.

Podobne oczekiwanie wyraził podharcmistrz Marcin Jedliński z Hufca Kielce Miasto. Przypomniał, że ideą sztafety światła jest przekazanie go do jak największej liczby rodzin w Polsce. – „Od chyba 10 lat zawsze odbieram światełko z wnuczkami. Światło to symbol Chrystusa, życia, nadziei. Uczmy tego młode pokolenie" – powiedziała Janina Lis, która na uroczystość przyjechała do Bilczy specjalnie z Kielc.

Chorągiew Kielecka tradycyjnie włącza się w betlejemską sztafetę. Delegacja z Hufca Szczekocińsko–Włoszczowskiego odbierała światło z Linz (Austria) i dostarczyła je na uroczyste przekazanie do Bilczy.

Betlejemskie Światło Pokoju to płomień odebrany z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, który jest przekazywany w formie sztafety do kolejnych państw. W tym roku hasłem przewodnim akcji jest “Światło, które łączy”. Skauci wyrażają w ten sposób postawę dzielenia się, które nic nie kosztuje. „Podzielone” światło jest w stanie rozproszyć ciemności i wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec łącząc wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. Co roku Betlejemskie Światło Polakom wręczają harcerze ze Słowacji.

W tym samym czasie blisko 300 harcerzy z Chorągwi Kieleckiej bierze udział w Betlejemskim Zlocie, który tradycyjnie odbywa się z Zakopanem.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM Kielce

>> Relacja na stornie Radia Kielce