Bp Jan Piotrowski spotkał się z zaangażowanymi w Duszpasterstwo Rodzin

Nie lękajcie się duchowych karłów, ale odważnie brońcie życia i rodziny! – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski do uczestników noworocznego spotkania Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Kieleckiej.

W ostatnim czasie ukazała się książka p.t.: „Więź miłości. Katolicka moralność małżeńska i etyka seksualna”, której autorem jest Arcybiskup Utrechtu i Prymas Niderlandów kard. Willem Jacobus Eijk. Obszerne dzieło jest świadectwem jego nieugiętej postawy w walce o Prawdę, za co spotykają Kardynała liczne prześladowania i uciszanie. W anonsie tej książki zawartym na okładce jest uwaga podkreślona czerwonym drukiem, że w Holandii w wielu miejscach zakazano dystrybucji tej książki, która w kwestiach małżeństwa i ludzkiej seksualności opiera się właśnie na prawdzie i klasycznej moralności chrześcijańskiej. Świadczy to wszystko m. in. o tym, jak potrzebna jest odważna i konsekwentna troska duszpasterska Kościoła o małżeństwa, rodziny i ochronę życia ludzkiego. Takie zadanie w szerokim zakresie przerasta możliwości samych duszpasterzy, którzy mają w pierwszym rzędzie głosić Słowo, nauczać i udzielać sakramentów świętych, ale właśnie koordynować działanie wielu osób, które pragną służyć małżeństwu i rodzinie.

W takim rozumieniu i kontekście odbyło się w sobotę, 20 stycznia 2024 r. w auli Duszpasterstwa Rodzin przy siedzibie Wydziału ds. Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Kielcach, noworoczne spotkanie opłatkowe, któremu przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Rozpoczęło się ono Mszą św. w kaplicy Domu Księży Emerytów, na której zebrali się Doradcy Życia Rodzinnego naszej diecezji wraz z Zarządem Stowarzyszenia „Miłość i Odpowiedzialność”, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z Zarządem, Polskiego Związku Kobiet Katolickich z Zarządem oraz Stowarzyszenie Praw Ojca.

Bp Jan Piotrowski w homilii mówił odważnie, by nie bać się „duchowych karłów”, które usiłują „opiłowywać katolików”, usiłując odebrać miejsce katolickiemu wychowaniu, kulturze życia rodzinnego opartego na moralności chrześcijańskiej z poszanowaniem godności osoby ludzkiej.

Pasterz Kościoła Kieleckiego odwołał się do najnowszej historii, która ma w pamięci zdejmowanie krzyży, wyrzucanie religii ze szkół, bezpodstawne oskarżanie i prześladowanie księży katolickich, dlatego nie należy się lękać tych sił złego ducha, bo jak napisał w Słowie na Niedzielę Świętej Rodziny, „szatan nienawidzi życia i rodziny”, dlatego je niszczy. Bp Piotrowski przywołał obraz literacki ze św. Jana Pawła II o strumieniu górskim i jego źródle, do którego trzeba iść pod górę, a to przypomina dzisiejszą sytuację Kościoła, który być może i w naszej Ojczyźnie napotka nowe formy trudności w głoszeniu Prawdy Ewangelii o małżeństwie i rodzinie. Dlatego Biskup Kielecki dziękował całemu środowisku Duszpasterstwa Rodzin, szczególnie Doradczyniom i Doradcom Życia Rodzinnego, wśród których jest wiele osób młodych, które – nie zważając na wyznawców współczesnych trendów negujących Bożą mądrość i drogę do wolności w Bogu - mają odwagę głosić i nauczać Bożego porządku w małżeństwie i rodzinie.

Oczywiście osoby świeckie mają swoje szczególne powołanie do tej misji, ale potrzebują przychylności i oparcia w księżach i strukturach, jakie Kościół lokalny poprzez parafie może im zapewnić.

Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię koncelebrowali ks. prof. Jan Śledzianowski, nestor Duszpasterswa Rodzin diecezji kieleckiej, ks. Jan Mucha i ks. dr Artur Skrzypek, wikariusz biskupi ds. Małżeństw i Rodzin, który powitał uczestników świątecznego spotkania, a także podziękował za tworzenie wielu inicjatyw i wydarzeń w ciągu roku wszystkim osobom i organizacjom tworzącym Duszpasterstwo Rodzin.

W drugiej części wydarzenia, w auli, przedstawicielki Stowarzyszenia „Miłość i Odpowiedzialność”, które promuje naukę o odpowiedzialnym rodzicielstwie w duchu Magisterium Kościoła w imieniu wszystkich złożyły Księdzu Biskupowi życzenia, a wręczając kwiaty podziękowały Pasterzowi, że ma zawsze czas dla Duszpasterstwa Rodzin jako całości, ale i na indywidualne spotkania.

Uczestnicy złożyli sobie życzenia, przy stołach toczyły się rozmowy o planach na przyszłość, dialogi o zmieniających się okolicznościach, w których przychodzi spotykać się z narzeczonymi, o wielu problemach rodzinnych związanych z wychowaniem i przekazywaniem wiary, wartości czy Tradycji chrześcijańskiej w naszych rodzinach. Wielu uczestników wyrażało radość z możliwości takiego spotkania i mówiło, że dzisiaj tym bardziej potrzeba integracji wśród samych katolików, bo takie wydarzenia dodają siły i pewności. Ksiądz Biskup kierując słowo otuchy i życząc odwagi w pięknej służbie życiu i rodzinie, udzielił pasterskiego błogosławieństwa na kolejny rok misji ewangelizacyjnej.

xas