Bp Jan Piotrowski: Strażacy są zawsze blisko ludzi

4 maja obchodzimy wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków i Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawił w Bazylice Katedralnej Mszę św. w intencji tej grupy zawodowej.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. W wygłoszonej homilii bp Jan Piotrowski przywołał słowa papieża Jana Pawła II, które skierował do strażaków podczas jednego ze spotkań. – Straż pożarna to instytucja, która szczyci się w Polsce bogatą tradycją i jak sięgam pamięcią, zawsze utrzymywała żywy kontakt z parafią i Kościołem. Cieszę się, że ta więź trwa nadal. Wasza praca jest trudna i niebezpieczna, wymaga hartu ducha i wielkiej odwagi. Pamiętajcie, że ratując człowieka i ludzkie mienie z narażeniem życia macie swój udział w gotowości oddawania życia za braci, dzięki której Chrystus dokonał naszego odkupienia – mówił ksiądz biskup.

W Bazylice obecny był brygadier Krzysztof Ciosek, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, który podziękował za wspólną modlitwę i złożył życzenia swoim współpracownikom. – Dzisiejsze obchody Dnia Strażaka są bardzo skromne, więc korzystając z tak wspaniałego miejsca, ze stolicy duchowej diecezji kieleckiej chciałbym zwrócić się do wszystkich strażaków, pożyczyć zdrowia, pomyślności, spełnienia wszystkich planów w służbie, ale przede wszystkim strażackiego szczęścia po to, aby zawsze móc skutecznie nieść pomoc tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują – powiedział.

Ks. Łukasz Zygmunt, kapelan Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, w rozmowie z Katarzyną Bernat na antenie radia eM Kielce podkreślił, że strażacy są grupą zawodową, która cieszy się ogromnym zaufaniem społeczeństwa. – Nasze zawołanie strażackie brzmi: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Myślę, że to zaufanie rodziło się przez całe wieki, kiedy to straż ogniowa, później pożarna, a jeszcze później Państwowa Straż Pożarna była tak mocno zjednoczona z ludźmi, bo śpiesząc z pomocą poszkodowanym i ratując nasze mienie ci odważni rycerze byli zawsze w pełni gotowości i blisko drugiego człowieka – zauważył.

Jeszcze dziś o godzinie 20.30 w katedrze zostanie odmówiony różaniec w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin.

Dzień Strażaka obchodzony jest w Polsce od 2003 roku jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego