Bp Kazimierz Ryczan w Imbramowicach: Dziękuję Panu Bogu za osoby modlące się za kapłanów

W piątek, 16 września 2016 r. w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach odbyło się jubileuszowe czuwanie modlitewne Wspólnot Margaretkowych. Uczestniczył w nim m.in. Biskup Senior Kazimierz Ryczan.

Czuwania Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej odbywają się od 18 września 2015 r. regularnie w każdy trzeci piątek miesiąca w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach. Inicjatywę poparł i pobłogosławił Biskup Kielecki Jan Piotrowski, a pieczę nad tym dziełem powierzył ks. Krzysztofowi Toboła.

Dzięki życzliwości Sióstr Norbertanek oraz ks. kapelana Janusza Stacha, raz w miesiącu wierni i kapłani przybywają nie tylko z diecezji kieleckiej, ale również sosnowieckiej i gromadzą się przed cudownym Obliczem Pana Jezusa Cierpiącego, aby modlić się o uświęcenie kapłanów i osób konsekrowanych oraz nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele.

Wierząc w moc modlitwy wstawienniczej Świętych, każdego miesiąca na czuwaniu w znaku relikwii wierni mogą oddawać Im cześć i prosić o wstawiennictwo. W czasie piątkowego czuwania, naszym szczególnym orędownikiem była św. Matka Teresa z Kalkuty. Mieliśmy również szczególną Łaskę gościć na naszym czuwaniu Siostry Misjonarki Miłości, które ubogaciły nasz czas poprzez wspólną modlitwę.

Czuwanie modlitewne rozpoczęło się rozważaniami o Męce Pańskiej pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek. O godz. 19.30 rozpoczęła się Droga Krzyżowa. Następnie wiernych powitał oraz konferencję wygłosił ks. Krzysztof Toboła. Po konferencji oddano cześć relikwiom św. Matki Teresy z Kalkuty.

We wspólnej modlitwie wzięli udział członkowie Grup Margaretkowych przybyli z parafii: Św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą, Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach z ks. proboszczem dr. Grzegorzem Kaliszewskim, św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach z ks. proboszczem Grzegorzem Pałysem, ks. Zbigniewem Wójcikiem, ks. Sławomirem Cioskiem oraz ks. Karolem Słowakiem, św. Andrzeja w Sieciechowicach z ks. Wojciechem Oczkowiczem, Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach, Narodzenia NMP w Szreniawie z ks. Robertem Tomasikiem(diecezja sosnowiecka), św. Mikołaja w Dłużcu (diecezja sosnowiecka).

O godz. 21.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem i z homilią Biskupa Seniora Kazimierza Ryczana. W homilii Ks. Biskup dziękował Panu Bogu za osoby modlące się za kapłanów. Jako wzór modlitwy wskazał św. Matkę Teresę z Kalkuty, która trwając w nieustanym dialogu z Jezusem, każdego dnia podejmowała dzieła miłości. Zachęcił także: „Nie starajmy się narzucać innym naszej wiary, czyńmy wszystko możliwe, aby nasz Chrystus napełnił nas Swoim światłem i życiem, a potem przez nas cały świat”.

Szczególnie ważnym momentem było odnowienie przyrzeczenia dożywotniej modlitwy w intencji bp. Kazimierza Ryczana przez Wspólnotę Margaretkową modlącą się w jego intencji.

Po zakończeniu Mszy św. trwaliśmy wspólnie na modlitwie uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem. Modlitwę tę śpiewem ubogacił Chór z parafii Sieciechowice oraz Schola z parafii Smardzowice. Spotkanie zakończyło błogosławieństwo lourdzkie i wspólne odmówienie Komplety.

Pielgrzymi po zakończeniu modlitwy spotkali się w Spichlerzu na poczęstunku przygotowanym przez Członkinie Wspólnot Margaretkowych. Z okazji rocznicy naszych spotkań modlitewnych, Wspólnoty Margaretkowe przygotowały również tort. Uczestnicy czuwania mogli także obejrzeć przygotowaną na tę okoliczność wystawę fotograficzną, jak również wpisać się do Księgi Pamiątkowej Grup Margaretkowych.

Kolejne czuwanie modlitewne Wspólnot Margaretkowych
odbędzie się 21 października  2016 r.
Szczególnym opiekunem i przewodnikiem będzie
św. Teresa od Dzieciątka Jezus.