Bp Marian Florczyk modlił się w intencji babć i dziadków

Mszę świętą w intencji babć i dziadków z okazji ich święta sprawował w niedzielę, 21 stycznia 2024 r. w kościele św. Wojciecha w Kielcach Ksiądz Biskup Marian Florczyk.

Jak podkreślił bp Florczyk, rola babci i dziadka jest nie do przecenienia. – To co jest bardzo ważne, to nauka życia, którą dziadkowie powinni swoim wnukom przekazać. Starszy człowiek w starożytności kojarzony był z siwą brodą, z siwymi włosami na głowie, ale to była symbolika mądrości. Mądrość nabyta poprzez życie. Tak też przedstawia się Boga, bardzo często z siwą brodą i siwymi włosami. Taki obraz możemy podziwiać chociażby w kaplicy Sykstyńskiej.

We Mszy św. udział wzięły m.in. panie Wiesława i Emilia.

– Jestem nie tylko babcią, ale też już i prababcią. Mam dziesięcioro prawnucząt i ośmioro wnucząt. Rozpieszczam je jak tylko mogę. Są dla mnie dobrzy i to jest dla mnie ważne – przyznała pani Wiesława.

– Mam jedną wnuczkę, która ma już 8 lat. Wydaje mi się, że jestem chyba dobrą babcią, bardzo kocham swoją wnuczkę – powiedziała z kolei pani Emilia.

Po Mszy św. funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach chętnym rozdawali odblaski. Posłuchać można było krótkiego występu artystycznego w wykonaniu dzieci.

Pomysł utworzenia Dnia Babci, który w Polsce przypada 21 stycznia, pojawił się w 1964 roku. Natomiast święto honorujące dziadków, które obchodzimy 22 stycznia, do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku.

tekst za: radiokielce.pl

>> Galeria zdjęć