Bp Marian Florczyk na Wojewódzkiej Inauguracji Nowego Roku Szkolnego

Wojewódzka Inauguracja Nowego Roku Szkolnego odbyła się 4 września 2023 r. w Zespole Szkół nr 2 we Włoszczowie. Poprzedziła ją Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin, której przewodniczył Ksiądz Biskup Marian Florczyk.

Przed rozpoczęciem uroczystości w szkole uczniowie oraz uczestnicy wydarzenia zapalili znicze przed tablicami upamiętniającymi ofiary II wojny światowej, zamordowane przez Niemców i Sowietów. Znicze zapłonęły również przed dębem pamięci, posadzonym w hołdzie ofiar katastrofy smoleńskiej. Delegacje służb mundurowych złożyły kwiaty.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski jest przekonany, że rozpoczęty dziś rok szkolny będzie dobry zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. – Nauczyciele są świetnie przygotowani, a uczniowie z mniejszym lub większym entuzjazmem będą musieli tę wiedzę przyswajać – powiedział wojewoda.

Sami uczniowie włoszczowskiej placówki nie byli zachwyceni, że muszą znów chodzić na lekcje. – Tęskniliśmy za znajomymi i za internatem. Za szkołą już nie bardzo – mówili.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty podkreślał, że uczniów i nauczycieli czeka w tym roku sporo nowości. Będą też kontynuacje przedmiotów niedawno wprowadzonych. – Chociażby drugi rok przedmiotu historia i teraźniejszość. Z kolei do edukacji dla bezpieczeństwa wejdą elementy wychowania komunikacyjnego, które nauczy młodych ludzi zachowywać się na drodze. Nowością jest przedmiot biznes i zarządzanie, szkoły będą też mogły uczyć języka łacińskiego jako drugiego języka obcego – wymienia kurator.

Kazimierz Mądzik dodaje, że szkoła stanie się też nowocześniejsza, uczniowie czwartych klas podstawówek dostaną za darmo laptopy, a nauczyciele bony na zakup sprzętu komputerowego.

W województwie świętokrzyskim naukę rozpoczęło dziś prawie 160 tys. uczniów.

tekst za: radiokielce.pl

>> Galeria zdjęć