Bp Marian Florczyk udzielił posługi akolitatu czterem klerykom

W sobotę, 5 listopada 2022 r. w kaplicy seminaryjnej św. Stanisława Kostki alumni roku IV przyjęli z rąk Księdza Biskupa Mariana Florczyka posługę akolitatu.

– Akolici są wezwani do gorliwej służby przy ołtarzu Pańskim. Mogą udzielać Komunii świętej podczas Mszy świętej, a także zanosić Pana Jezusa chorym. Mogą także wystawiać do adoracji Najświętszy Sakrament. Widzimy zatem, że ich posługa związana jest ściśle z Eucharystią, czyli największym darem, jaki zostawił Kościołowi Pan Jezus – tłumaczy ks. Marceli Frączek, ojciec duchowny w kieleckim seminarium.

W trakcie obrzędu biskup podał klerykom do rąk patenę oraz kielich i zwrócił się do nich następującymi słowami: „Przyjmij naczynie z chlebem do sprawowania Eucharystii i tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy stole Pańskim”.

– Cieszę się z tej uroczystości i życzę nowym akolitom, aby wykonywali tę posługę z wiarą w realną obecność Chrystusa w Eucharystii i miłością do Boga i ludzi. Trzymać w rękach żywego Boga i dawać Go braciom to wielka rzecz – dodaje ks. Frączek.

Posługę przyjęli: Damian Biesiada (par. Pierzchnica), Paweł Cieplewicz (par. Szczekociny), Mikołaj Marzęcki (par. Kościelec) oraz Mateusz Smolarczyk (par. Łopuszno).

– To co czuję, to na pewno ogromna wdzięczność. To kolejna posługa, która przygotowuje mnie do kapłaństwa i pogłębia moją relację z Jezusem. Bardzo się cieszę, że przełożeni powierzyli mi tak ważne zadanie i uznali za godnego go. Będę mógł zanosić Pana Jezusa chorym; gdy rozpoczynałem formacje ponad trzy lata temu ten etap był czymś, co wydało mi się odległe. Mam nadzieję, że jeszcze bardziej rozkocha mnie to w Jezusie Eucharystycznym – mówi alumn Mateusz Smolarczyk.

Słowo do kleryków skierował ks. Kamil Banasik, prefekt alumnów oraz opiekun IV roku, którego patronką jest święta Siostra Faustyna Kowalska.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć