Bp Marian Florczyk w Masłowie: Papież był człowiekiem wiary

„Pamiętamy słowa Ojca Świętego broniące pokrzywdzonego, słowa ulgi wobec cierpiącego i prześladowanego oraz nadziei dla każdego, ale tak naprawdę bardzo często był sam i mógł liczyć tylko na Jezusa” – mówił w homilii podczas Mszy św. w 14. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II bp Marian Florczyk.

2 kwietnia obchodzimy rocznicę narodzin dla nieba papieża Jana Pawła II. W ten dzień ulicami Masłowa przeszła tradycyjna Droga Krzyżowa przed pomnik upamiętniający wizytę Ojca Świętego. Przed nabożeństwem odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Marian Florczyk. Wygłosił on również homilię, nawiązując do odczytanej Ewangelii. – „To obraz współczesnej rzeczywistości. Grupa chorych czekająca na uzdrowienie. Nie jest to poczekalnia w przychodni lekarskiej. Nie jest to sanatorium, ale miejsce szczególne – sadzawka z uzdrawiającą wodą. Nie każdy może do niej wejść, bo nie każdemu pozwalają siły. Potrzebny jest człowiek. Jeden z takich żali się do Jezusa: „Panie, nie mam człowieka, który by mi pomógł”. „Nie ma człowieka” to zdanie często dziś słyszane i wypowiadane. Tłumy wokół sadzawki, a ten chory stwierdza, że „nie ma człowieka”. Jezus przychodzi mu z pomocą. Dziś jest podobnie” – mówił bp Marian Florczyk i przywołał postać św. Jana Pawła II. – „Pamiętamy słowa Ojca Świętego broniące pokrzywdzonego, słowa ulgi wobec cierpiącego i prześladowanego oraz nadziei dla każdego, ale tak naprawdę bardzo często był sam i mógł liczyć tylko na Jezusa” – dodał.

Bp Florczyk przypomniał także homilię Świętego Papieża z lotniska w Masłowie, w której zdecydowanie i twardo bronił rodziny, a także ostatnią Drogę Krzyżową w Koloseum, którą Ojciec Święty przeżywał w swojej prywatnej kaplicy.

Eucharystię koncelebrował m.in. ks. Piotr Motyka, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Masłowie i inni księża. Po Mszy św. wierni wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami Masłowa. Rozważania nawiązywały do pontyfikatu św. Jana Pawła II. Krzyż pomiędzy poszczególnymi stacjami niosły m.in. Koła Gospodyń Wiejskich, ministranci, harcerze i strażacy. Na koniec, przy pomniku Papieża Polaka błogosławieństwa udzielił bp Marian Florczyk, a zgromadzeni ułożyli krzyż ze zniczy, oddając hołd wielkiemu Polakowi. – „Przez 14 lat świat się zmienił globalnie: w podejściu do kultury, religii. Jan Paweł II pokazywał nam swoim życiem jak ważna jest wiara, bo był człowiekiem wiary. Chciałbym, żebyśmy usłyszeli jego wołanie o wiarę” – mówił biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.

tekst za: em.kielce.pl

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej