Bp Piotrowski na Świętym Krzyżu: Krzyż wyraża wielką i niezmienną miłość Boga do człowieka

W sobotę, 26 września 2015 r. pod hasłem „W Krzyżu miłości nauka” odbył się XVI Pielgrzymkowym Rajdzie na Święty Krzyż. Czternastoma trasami wędrowali młodzi i dorośli, aby pokłonić się relikwiom Krzyża Świętego.

Mimo deszczu, wiele osób nie zniechęciło się, ale podjęło trud pielgrzymowania pieszego. Ponadto 120 cyklistów z bp. Marianem Florczykiem na czele przemierzyło trasę na rowerze. Eucharystia rozpoczęła się o godz. 14.30. Przewodniczył jej biskup-senior Kazimierz Ryczan. Wraz z nim koncelebrowali biskup kielecki Jan Piotrowski, biskup Marian Florczyk oraz ponad 30 kapłanów.

Homilię wygłosił bp Piotrowski, który już na wstępie zaznaczył, że „mimo niesprzyjającej pogody, od samego rana, niejako ludzkie strumienie i potoki z godziny na godzinę zasilamy XVI Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy na Święty Krzyż, aby u Jego stóp przemienić się w wielką rzekę pielgrzymów. Płynie ona tylko dzięki wierze w Jezusa, naszego Pana i Odkupiciela. W tym niezwykłym miejscu (...) chcemy na nowo odkrywać czym jest krzyż Jezusa Chrystusa, a tym samym umacniać i ożywiać naszą wiarę. To z wysokości krzyża Chrystus przypomina nam, że Bóg jest niezmienny w swojej miłości”.

Hierarcha mówił: - „Krzyż wyraża całą, wielką i niezmienną miłość Boga do człowieka. Trwać u stóp Jezusa ukrzyżowanego to pozwolić, by miłość, którą On otrzymał od Ojca objęła nas i doprowadziła do przyjęcia daru odkupienia. Kto przyjmuje ten dar karmi się i swój umysł, pokrzepia serce i znajduje najlepsze lekarstwo, które chroni człowieka przed lękiem o jego przyszłość. Nie gdzie indziej, ale w krzyżu jest źródło ufności i nadziei”.

W dalszej części kazania bp Piotrowski mówił: - „Troskę o zrozumienie tajemnicy krzyża, który niesie nam zbawienie, zacznijmy przede wszystkim od właściwego uczynienia krzyża wtedy, gdy się żegnamy rano i na wieczorny spoczynek. Zanim będą gorszyć nas przeciwnicy krzyża w przestrzeni publicznej, zapytajmy siebie czy ten krzyż jest w naszych domach i mieszkaniach? Czy jest znakiem naszej wiary noszony na szyi przez nas samych, naszych bliskich i nasze dzieci? Jeśli chcemy pokochać krzyż, to musi na nim Jezus Chrystus. W przeciwnym razie krzyż bez Chrystusa będzie nic nie znaczącym kawałkiem drewna”.

- „Prośmy zatem gorąco – apelował kielecki ordynariusz – my pielgrzymi na Święty Krzyż, na tę Górę Przemienienia, aby krzyż Chrystusa, znak odkupienia i wiary nie znikał z horyzontu naszego życia. (...) Jestem przekonany, że dziś nadal aktualna jest rada św. Biskupa z Hippony. Kto nie widzi celu swej podróży, niech nigdy nie oddala się od krzyża. A sam krzyż będzie go prowadził”.

Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni oddali cześć przez ucałowanie cześć relikwiom Krzyża Świętego.

Inicjatorem Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego był ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan. W pierwszym, zorganizowanym w roku 2000 wzięło udział ponad tysiąc osób. W następnym roku do rajdu dołączyli pątnicy z diecezji sandomierskiej, a w 2002 r. z radomskiej. W 2014 r. wzięło udział ponad 5 tys. uczestników.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

tk

Zobacz: Parafia Kostomłoty

Zobacz: Parafia Tumlin

Zobacz: Parafia bł. ks. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie

Zobacz: Parafia Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie

Zobacz: Parafia Kazimierza Mała