Bp Ryczan na Pielgrzymce Radia Maryja

W niedzielę, 8 lipca 2012 r. odbyła się XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Kazanie podczas uroczystej Eucharystii wygłosił nasz Biskup Ordynariusz Kazimierz Ryczan.

Setki tysięcy osób modliło się 7 i 8 lipca na Jasnej Górze w intencji ojczyzny, o wolność słowa i mediów w Polsce oraz o miejsce na multipleksie dla TV Trwam.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do częstochowskiego sanktuarium odbyła się już po raz 20. Zbierano także podpisy w apelu przeciwko dyskryminacji toruńskiej stacji telewizyjnej.

Intencje tegorocznej pielgrzymki wyznaczył dyrektor toruńskiej rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk w zaproszeniu na spotkanie. „Pierwszy raz na Jasną Górę poszliśmy wtedy, gdy radio było poważnie zagrożone. Teraz idziemy ze szczególną intencją, o wolność słowa w Polsce. O wolność dla mediów, o wolność dla TV Trwam, o miejsce na multipleksie” - mówił na antenie Radia o. Rydzyk.

Mszy św. na szczycie przewodniczył sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, były generał redemptorystów, abp Joseph Tobin. Eucharystię, która sprawowana była w języku łacińskim, koncelebrowało kilkunastu polskich biskupów, z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, nowym przewodniczącym Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu. Obecni byli bp świdnicki Ignacy Dec, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch; biskup drohiczyński Antoni Dydycz; biskup kaliski Stanisław Napierała; biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, biskup senior Paweł Socha z Zielonej Góry; bp Tadeusz Bronakowski z Łomży; bp Edward Frankowski z Sandomierza; bp Ryszard Karpiński z Lublina; bp Edward Janiak z Wrocławia i bp Stanisław Dziuba, paulin, biskup diecezji Umzimkulu w Republice Południowej Afryki. Homilkię wygłosił bp kielecki Kazimierz Ryczan. W modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, posłowie i senatorowie.

Podczas uroczystości wyemitowano przez głośniki słowa papieża Benedykta XVI, który po modlitwie Anioł Pański w Castel Gandolfo pozdrowił po polsku pielgrzymów Rodziny Radia Maryja, którzy „modlą się za Ojczyznę, za rodziny, o wolność słowa”.

Rada Generalna Zakonu Paulinów włączyła o. Tadeusza Rydzyka, redemptorystę, dyrektora Radia Maryja, do Konfraterni św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Konfraternia paulińska, jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu, sięga swymi początkami połowy XIV wieku. Konfratrzy są współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych Zakonu zarówno za życia, jak i po śmierci. Wśród konfratrów paulińskich byli m.in. pisarz Henryk Sienkiewicz i Ignacy Kraszewski, św. abp Józef Bilczewski ze Lwowa, kard. Stefan Wyszyński prymas Polski, wszyscy biskupi ordynariusze częstochowscy, kard. Franciszek Macharski, kard. Henryk Gulbinowicz i inni.

Pielgrzymów przywitał przeor klasztoru jasnogórskiego o. Roman Majewski. W imieniu paulinów podziękował Radiu Maryja i ojcom redemptorystom za „prawdziwą informację, niewygodną dla politycznie poprawnych”, za modlitwę i akcje charytatywne na rzecz bliźniego, za związanie rozgłośni i innych dzieł z Matką Bożą Częstochowską, transmisje Apeli Jasnogórskich, Mszy św. z Polski i ze świata, za pielgrzymki. Odniósł się także do głównej intencji tej pielgrzymki, czyli modlitwy o wolność słowa i mediów w Polsce oraz o miejsce na multipleksie dla TV Trwam. – Walczycie dla nas a my pragniemy walczyć z wami, nie jesteście sami – zwracał się do redemptorystów o. Majewski. - Bronią naszą w tej walce jest nasza jedność, prawda i zaufanie w Bogu, bo wyznajemy zasadę, że prawo bez prawdy staje się bezprawiem, na które nie możemy się zgodzić.

Przeczytaj: Pełny tekst homilii Biskupa Kieleckiego