Brazylijska Polonia

Jak w każdy drugi wtorek miesiąca w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach odbyła się konferencja Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezji Kieleckiej im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach. Referat na temat Brazyliska Polonia – przeszłość i teraźniejszość wygłosił ks. Kazimierz Długosz z Towarzystwa Chrystusowego, pochodzący z naszej diecezji.

Referat składał się z dwóch części. W pierszej prelegent przedstawił historię osiedlenia się Polaków na terenie Brazylii oraz jak tworzyli oni swoją autonomię na tych terenach. Druga część połączona była z prezentacją audiowizualną, gdzie w sposób obrazowy można było zobaczyć jak wygląda życie codzienne naszych rodaków oraz jak bliska jest im wiara chrześcijańska.

Ks. Kazimierz niewątpliwie ukazał jak bardzo duży wpływ ma Kościół na tworzenie świadomości kultury narodowej wśród brazyliskiej Polonii.

Al. Patryk Kundera
Koło Historyczne WSD Kielce