Brzeziny: Wprowadzenie relikwii bł. Bronisławy

W niedzielę, 31 sierpnia 2014 r. do kościoła pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach zostały uroczyście wprowadzane relikwie bł. Bronisławy. Uroczystościom przewodniczył ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.

Droga pielgrzymowania tych relikwii była długa. Pod koniec ubiegłego wieku siostry norbertanki z Krakowa przekazały je Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, a on ofiarował je swojemu przyjacielowi kard. Andrzejowi Deskurowi. W jego kaplicy spędziły kilkadziesiąt lat. Pod koniec swojego życia kardynał przekazał je s. Bronisławie Socha, ta zaś postanowiła ofiarować je do brzezińskiej parafii (skąd pochodzi), by mogły tu być czczone.

9 dni przed uroczystością w kościele w Brzezinach rozpoczęta została nowenna do bł. Bronisławy, która miała duchowo przygotować wiernych. Na niedzielę wystrój świątyni przygotowali parafianie. Zbudowali specjalny ołtarz dla relikwii, w którym umieszczono jej obraz.

Na wszystkich Mszach w niedzielę 31 sierpnia - w wigilię liturgicznego wspomnienia bł. Bronisławy - odbyło się ucałowanie jej relikwii. Na pamiątkę każdy otrzymał pamiątkowy obrazek.

Najbardziej uroczysta, była jednak niedzielna Suma. Przed jej rozpoczęciem odśpiewane zostały Godzinki do błogosławionej Bronisławy. Następnie relikwie zostały uroczyście wniesione do świątyni przez ks. kan. Krzysztofa Banasika i przekazane proboszczowi parafii ks. kan. Józefowi Knapowi. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotowała Schola parafialna im. św. Stanisława Kostki.

Podczas homilii ks. Banasik nawiązał do słów, które usłyszała od Chrystusa błogosławiona, podczas modlitwy na krakowskim wzgórzu Sikornik: - „Bronisławo, Krzyż mój jest twoim, ale też i moja chwała twoją będzie chwałą". Przybliżył w niej życiorys patronki i zachęcił do podejmowania wezwania Pana Jezusa, wypowiedzianego w ewangelii: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje.”

Świętowanie nie zakończyło się w niedzielę. Również w poniedziałek, 1 września, kiedy Kościół wspomina bł. Bronisławę, w brzezińskiej parafii można było ucałować jej relikwie. Szczególnie licznie dokonały tego dzieci i młodzież, które tego dnia miały Mszę św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Niech błogosławiona Bronisława, nasza nowa patronka oręduje za nami w naszych sprawach i uczy nas jak pokornie i w miłości do drugiego człowieka dojść do nieba.

Damian Zegadło