Bulla nominacyjna

dotychczas Rektorowi Wyższego Seminarium diecezji kieleckiej,
ustanowionemu biskupem pomocniczym tejże Stolicy,
wybranemu na biskupa tytularnego Limaty,
pozdrowienie i Apostolskie Błogosławieństwo.

Najważniejsza powinność, jaką jest paść trzodę Pańską, domaga się od Nas tego, abyśmy jak najtroskliwiej służyli pomocą poszczególnym Kościołom lokalnym oraz ich Zwierzchnikom. Dlatego pragnąc wysłuchać Czcigodnego Brata Kazimierza Ryczana, Biskupa Kieleckiego, który mając na względzie dużą liczbę swych wiernych, zwrócił się z prośbą o Biskupa Pomocniczego, uznaliśmy, że Ty, umiłowany synu, wyróżniający się wybitnymi przymiotami i biegłością w sprawach kościelnych, godny jesteś, aby Tobie powierzyć tego rodzaju posługę. Przeto pełnią Naszej Apostolskiej władzy ogłaszamy Cię Biskupem Pomocniczym w Kielcach, a jednocześnie ustanawiamy Biskupem tytularnym Limaty, nadając Ci wszelkie prawa i nakładając obowiązki według przepisów prawa ze stanem biskupim i ze wspomnianym urzędem związane. Pozwalamy, byś przyjął święcenia od jakiegokolwiek Biskupa katolickiego poza miastem Rzymem, stosownie do ustalonych praw liturgicznych. Przedtem zaś obowiązkiem Twym będzie złożyć wyznanie wiary katolickiej oraz przysiąc wierność Nam i Naszym Następcom, w obecności jakiegokolwiek Biskupa prawowitej wiary, a stosowne formuły przesłać do wskazanej przez Nas Kongregacji. Na koniec, umiłowany synu, którego przydzielamy najdroższej Stolicy Kieleckiej oraz jej czcigodnemu zaiste i gorliwemu Zwierzchnikowi jako Pomocnika, wypraszamy dla ciebie jak najobfitsze dary Ducha Pocieszyciela, byś powierzoną posługę wypełniał gorliwie, mądrze, a przede wszystkim z miłością, która jest więzią doskonałości - Kol 3,14. Niech cię wspierają z nieba Boża Rodzicielka Dziewica Łaskawa oraz wielcy i pobożni Pasterze, święty Stanisław Męczennik i błogosławiony Wincenty Kadłubek, Patronowie tejże kościelnej wspólnoty.

Dane w Rzymie u św. Piotra, w dniu dwudziestym pierwszym miesiąca lutego, w roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym, dwudziestym Naszego Pontyfikatu.

Jan Paweł II, papież

Marcellus Rosetti, protonotariusz apostolski