Chcemy dalej pomagać naszym misjonarzom i misjonarkom

Drodzy Diecezjanie! Rozpoczął się czas urlopowy naszych misjonarzy. Kilku z nich powróciło już do swoich rodzinnych domów i parafii, by przez kilka tygodni odpocząć, skorzystać z pomocy medycznej i rehabilitacji po ciężkiej pracy misyjnej.

Bardzo się cieszymy ich powrotami i pobytem urlopowym wśród swoich najbliższych oraz nas wspierających ich duchowo i materialnie. Pewnie w niedługim czasie nawiedzą nasze wspólnoty parafialne, by opowiedzieć nam o swoim doświadczeniu posługi w Peru, Kazachstanie, Jamajce, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Brazylii, Zambii czy też innych krajach. Misjonarze przywożą także ze sobą kolejne projekty i plany prac duszpasterskich. Chcą po powrocie dalej służyć tamtym wspólnotom. Chcą budować kościoły, kaplice, szkoły, a przede wszystkim chcą budować żywy Kościół.

Pragniemy przedstawić kolejny projekt, który będziemy chcieli wspólnie zrealizować dzięki pomocy naszych diecezjan i duszpasterzy. Poniższy tekst prośby skierowany został na piśmie przez ks. Piotra Pochopienia - misjonarza posługującego w Brazylii.

_______________

Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej
Jego Ekscelencja Biskup Kielecki Jan Piotrowski

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Uniżony Syn Diecezji Kieleckiej ks. Piotr Pochopień – misjonarz na ziemi brazylijskiej - zwraca się z uprzejma prośbą o pomoc w wybudowaniu zakrystii połączonej z salą katechetyczną przy kaplicy Cachoeira da Aparecida, należącej do parafii Imaculado Coração de Maria – Marquinho. Kaplica liczy 22 rodziny. Przykrą sprawą jest to, że tylko cztery rodziny mają swój mały kawałek ziemi i własny dom. Pozostałe rodziny pracują za kromkę chleba na wielkich gospodarstwach, których właściciele mieszkają w Rio de Janeiro, Kurytyba, Cascavel. Ci właściciele rzadko odwiedzają te gospodarstwa, gdyż mają swoich zarządców - nie są zainteresowani pomocą i są obojętni na sytuację swoich pracowników. Dla nich liczy się tylko zysk i wydajność pracy. Dlatego moi parafianie zamieszkujący tą kaplicę są bardzo biedni, ale otwarci na pomoc i pracę.

Cały koszt budowy wynosi około 49.000 reali = 53.900 zł. Odmawiając sobie wiele rzeczy i organizując różne promocje, przez ostatnie trzy lata udało nam się odłożyć na ten cel 17.340 reali = 19.074 zł. Na ten moment brakuje nam 31.660 reali = 34.826 zł.

Nawiązując do wizyty Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego w Brazylii i rozmów prowadzonych podczas odwiedzin kościołów filialnych zwracam się z prośbą o pomoc w wysokości 35.000 zł. na wyżej wymieniony cel.

Zakrystia jest nam bardzo potrzebna. Dzieci nie mają gdzie się uczyć. Jak jest ładna pogoda to katechezy odbywają się na zewnątrz, ale podczas deszczu wszystko się komplikuje. Także nie ma miejsca do udzielania sakramentu pokuty i pojednania. Kaplica nie jest wielka i została wybudowana 9 lat temu przez mieszkańców z ich własnych środków. Kiedy ją budowali nie mieli środków na zrobienie zakrystii, a po zakończeniu budowy przez kilka lat oddawali pożyczone pieniądze na budowę kaplicy. Pragnienie kościoła dla tych ludzi było bardzo wielkie.

Proszę  w imieniu swoim i parafian zamieszkujących tą kaplicę o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.

Ks. Piotr Pochopień - misjonarz
Marquinho – Brazylia 16.04.2018 r.

_______________

Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w realizacji kolejnego projektu misyjnego. Wszystkie projekty realizujemy m.in. z ofiar zbieranych w I piątki miesiąca w kościołach naszej diecezji. Każda nawet najmniejsza ofiara jest wielkim wsparciem. Prosimy o codzienną modlitwę w intencji naszych misjonarzy, a także prośmy o nowe powołania misyjne.

PKO 40 1240 1372 1111 0010 6117 7623

Kuria Diecezjalna
25-025 Kielce, ul. Jana Pawła II 3

(w tytule projekt Brazylia)