Chmielnik: „Świętokrzyski Sztetl” rozpoczyna konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi”

W Dniu Judaizmu rozpoczął się konkurs wojewódzki dla szkół „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, który organizuje Ośrodek Edukacyjno–Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku we współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach i Kuratorium Oświaty w Kielcach. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego.

„Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów historią regionalną w kontekście współistnienia obok siebie dwóch odrębnych kultur i narodów w miasteczkach Kielecczyzny, pozyskanie ciekawych materiałów źródłowych dla potrzeb muzeum w Chmielniku, a także rozwijanie wśród uczniów krytycznego podejścia do przekazu historycznego” – mówi Edyta Ślusarczyk, asystent muzealny ze „Świętokrzyskiego Sztetla” w Chmielniku.

Wymaganą formą pracy konkursowej jest wywiad w formie pisemnej, który uczeń (lub grupa uczniów do 3 osób) powinien przeprowadzić z osobą pamiętającą funkcjonowanie sztetli. Rozmówca ma być związany z regionem poprzez urodzenie lub mieszkanie.

Prace konkursowe powinny dotyczyć różnych zagadnień związanych z życiem codziennym, kulturą, aktywnością gospodarczą, społeczną i in. mieszkańców żydowskich dawnych sztetli.

Prace konkursowe należy nadsyłać do 30 kwietnia. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 15 czerwca 2013 r. – podczas otwarcia muzeum w synagodze, w trakcie XI Spotkań z Kulturą Żydowską.
Organizatorzy przewidują nagrody i wyróżnienia w każdej grupie wiekowej. Najlepsze prace będą wykorzystane przez Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku w celach dydaktycznych (jeden egzemplarz zostanie także przekazany do Archiwum Państwowego).

Szczegółowe informacje zainteresowani znajdą w Regulaminie Konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, dostępnego na stronach internetowych Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Jest to pierwsza edycja cyklicznego konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi” – kolejne będą przyjmowały różnorodne formuły, np. plastyczną, fotograficzną, literacką i in.

Ośrodek Edukacyjno - Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku funkcjonuje od 1 stycznia 2012 r. Jego celem jest gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o sztetlach dawnego województwa kieleckiego, działalność edukacyjna dotycząca współistnienia dwóch kultur – polskiej i żydowskiej oraz działalność muzealna w oparciu o muzeum, powstające na bazie synagogi z XVIII wieku, przekształcanej obecnie w nowoczesne muzeum interaktywne. Otwarcie muzeum, którego koncepcję przygotował Mirosław Nizio - Nizio Design International, nastąpi 15 czerwca 2013 r. podczas XI Spotkań z Kulturą Żydowską.

dziar
tekst za: www.ekai.pl