Cyberprzestrzeń i media - za nami warsztaty dla księży

W dniach 10-11 lutego 2022 r., w ramach stałej formacji kapłanów, odbyły się warsztaty dla księży wyświęconych w latach 2007-2021, zorganizowane przez Kurię Diecezjalną w Kielcach (Świętokrzyski Instytut Teologiczny w Kielcach) we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Z powodu trwającej i przedłużającej się sytuacji pandemicznej warsztaty odbywały się metodą on-line. W zajęciach wzięło udział ponad stu księży.

Tytuł warsztatów brzmiał: „Cyberprzestrzeń i media – wyzwanie w pracy katechety i duszpasterza”. W kręgu tematyki tych zajęć znalazły się: „Cyberprzestrzeń – zagrożenia i zasady właściwego poruszania się w wirtualnym świecie zwłaszcza w mediach społecznościowych, płatnościach i bankowości elektronicznej” oraz „media – współczesne narzędzie manipulacji, ale i komunikacji”. Zajęcia rozpoczął słowem wstępnym Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta, który odpowiada za formację stałą prezbiterów naszej diecezji.

Wśród prelegentów pierwszego dnia znalazł się mgr inż. Tadeusz Harla, biegły sądowy Sądu Okręgowego w Warszawie w zakresie informatyki, badania informatycznych nośników danych (IND) oraz cyfrowych śladów w urządzeniach mobilnych i stacjonarnych PC. Prowadził szkolenie z ramienia Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) i pod opieką płk. dra Mariusz Chmielewskiego – Zastępcy Dyrektora NCBC. T. Harla przedstawił m.in. dziewięć najważniejszych zagrożeń w cyberprzestrzeni.

W drugim dniu wystąpił ks. prof. dr hab. Józef Kloch – wykładowca Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prekursor zastosowań informatyki i Internetu w Kościele w Polsce. W latach 2003-2015 pełnił funkcję rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski. W swoim wystąpieniu ks. profesor przedstawił temat komunikacji cyfrowej w duszpasterstwie parafialnym jako narzędzie kontaktu duszpasterza z parafianami nie tylko w czasie pandemii poparty konkretnymi przykładami.

Po szkoleniu – w duchu solidarności – kapłani wsparli swoimi ofiarami nasze domy rekolekcyjne w Skorzeszycach i Rabce-Zdroju.

KTka