Czy mnie miłujesz nadal? - Dziękczynienie za 5 lat kapłaństwa

Młodzi kapłani naszej diecezji, wyświęceni na prezbiterów 26 maja 2018 r., w dniach 6 do 10 lutego 2023 r. odbyli dziękczynną pielgrzymkę do Rzymu. W tym czasie dziękowali Panu Bogu za pięć lat kapłaństwa.

Swoje pielgrzymowanie rozpoczęli od Mszy św. sprawowanej w kościele polskim św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Rzymie, przy którym znajduje się bardzo prężnie działający ośrodek duszpasterstwa polonijnego. Kolejnego dnia celebrowali Eucharystię w Grotach Bazyliki Świętego Piotra, w znajdującej się tam Kaplicy Polskiej. Słowo Boże wygłosił wówczas ks. prałat Albert Warso, pracownik Dykasterii Nauki Wiary. W homilii przypomniał potrzebę osobistej relacji kapłana z Chrystusem na wzór Świętego Piotra. Wskazywał na konieczność udzielania każdego dnia odpowiedzi na pytanie Chrystusa: Czy miłujesz mnie? Dzięki życzliwości Księdza Prałata pielgrzymi zwiedzili budynek dawnego Świętego Oficjum, a także mieli krótką audiencję u Prefekta Dykasterii, Księdza Kardynała Luisa Ladari Ferrera SJ. Odwiedzili również koszary Gwardii Szwajcarskiej ochraniającej Ojca Świętego.

Kieleccy księża modlili się także przy grobie niedawno zmarłego Papieża Benedykta XVI, za którego pontyfikatu rozpoczynali swoją formację do kapłaństwa.

W ciągu tych kilku dni nie zabrakło modlitwy w intencjach osobistych, naszej diecezji i Ojczyzny w wielu ważnych miejscach: Bazylice Świętego Piotra, Bazylice Świętego Jana na Lateranie, Bazylice Matki Bożej Większej oraz w miejscu męczeńskiej śmierci Świętego Pawła w Opactwie Tre Fontane.

W środę kapłani uczestniczyli w Audiencji Generalnej z Ojcem Świętym Franciszkiem w Auli Pawła VI. Mieli możliwość krótkiej rozmowy z Następcą Świętego Piotra, któremu przekazali pozdrowienia i zapewnienie o modlitwie wszystkich kapłanów i wiernych naszej diecezji. Otrzymali także Apostolskie Błogosławieństwo od Ojca Świętego.

W czwartkowy poranek wspólnie z ponad stu polskimi kapłanami celebrowali Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Poza przeżyciami duchowymi kapłani doświadczyli również wielkiej życzliwości i dobrego przyjęcia we wspólnocie mieszkańców Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, gdzie studiują kapłani z całej Polski. Niech tak przeżyty czas zrodzi w kapłanach pragnienie większej gorliwości w pracy duszpasterskiej, umocni ich wiarę i pozwoli odpowiadać miłością na miłość Chrystusa.