Diecezjalne Studium Organistowskie świętuje jubileusz 35-lecia

Msza św. w kieleckiej Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego oraz okolicznościowy koncert złożyły się na świętowany dzisiaj w Kielcach jubileusz 35 lat istnienia Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. św. Cecylii.

W homilii biskup kielecki nawiązując do drugiej Księgi Samuela i historii króla Dawida, w tym jego żalu i skruchy, wyrażonej Psalmem „Stwórz we mnie Boże serce czyste…” oraz do Ewangelii, przywołującej scenę burzy na jeziorze Genezaret, podkreślał, że „ratunkiem na drodze naszego życia jest Jezus Chrystus, nasz Pan i Odkupiciel” oraz że „Jezus Chrystus jest ikoną Boga, który jest miłością”. Mówił o tym, jak Bóg szuka człowieka, przywołując m.in. przypowieść o pasterzu poszukującym zagubionej owcy, czy synu marnotrawnym, na którego czeka ojciec.

– W tajemnicy Odkupienia i krzyża ukazuje się najbardziej radykalna forma Bożego miłosierdzia – mówił biskup, zachęcając do zaufania Panu Bogu. – Dzisiaj wzajemnie jest nam brak zaufania, bo intrygi, kłamstwa, oszczerstwa  -dodał.

Organistom przypomniał znaczenie muzyki kościelnej.

– Niech wasze muzyczne talenty odsłaniają wam drogi do centrum waszego istnienia, byście wiedzieli, kim jesteście jako chrześcijanie – mówił bp Piotrowski. – Muzyka staje się drogą prowadzącą do Jezusa, na której Bóg ukazuje nam swoje zbawienie. Podążajcie więc tą drogą – zachęcał, polecając środowisko organistów opiece Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i św. Cecylii. 

Po dziękczynnej Eucharystii organiści zaprosili na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach, który odbył się w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej.

Wykształciło ono ponad 130. dobrze przygotowanych do pracy organistów. Obecnie do pracy organisty w murach studium przygotowują się 34 osoby.

– Wierzący organista ma przyciągać do Kościoła ludzi, którzy być może trzymają się z dala od niego, poprzez swoją grę, przykład i postawę – mówi ks. Michał Olejarczyk, dyrektor Studium.

Tradycje i początki Studium to lata 20. XX wieku. Rozwój szkoły zahamowała II wojna światowa. Czasy PRL stały na przeszkodzie powołaniu jakiejkolwiek diecezjalnej szkoły dla organistów, pomimo starań kolejnych biskupów. Stało się to dopiero możliwe 35 lat temu, po przemianach politycznych, decyzją bp. Stanisława Szymeckiego i zgodnie z jego dekretem z 22 listopada 1989 r.

Diecezjalne Studium Organistowskie w Kielcach mieści się w budynku przy ul. Wesołej 54 będącego własnością parafii katedralnej.

tekst za: ekai.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć