Duch Święty wszystkiego Was nauczy

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego była tradycyjnie w naszej diecezji czasem modlitewnego wołania o nowe wylanie Ducha Ożywiciela. W większości dekanatów, młodzi w grupach od kilkunastu do ponad stu osób, gromadzili się na adoracyjnym czuwaniu połączonym ze spotkaniem formacyjnym w małych grupach i radosną agapą.

Podobne spotkania podejmowały wspólnoty charyzmatyczne dorosłych. Członkowie Odnowy w Duchu Świętym, Drogi Neokatechumenalnej, Koinonii św. Pawła, Wspólnoty Dobrego Słowa i Eucharystii oraz Ruchu Światło-Życie gromadzili się na uroczystej Wigilii. Pragnęli w ten sposób otwierać się na Ducha Świętego i Jego dary, aby jeszcze owocniej, dzięki otrzymanym darom, włączać się w dzieło nowej ewangelizacji.

Zauważalne modlitewne ożywienie świadczy o rosnącej potrzebie wspólnotowego przeżywania wiary, a zarazem jest nadzieją na skuteczne przeciwstawianie się procesom dechrystianizacyjnym w Polsce. Warto to duchowe poruszenie pogłębić przez tworzenie grup formacyjnych w parafiach. Dzięki nim dokonuje się indywidualny wzrost wiary i odpowiedzialności za Kościół, a przez to unaocznia się spełnienie modlitwy bł. Jana Pawła II, aby Duch Święty zstąpił i odnowił oblicze tej ziemi.